100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Other

MAC3701 Assignment 2 Semester 1 - 2023 (SOLUTIONS)

Rating
-
Sold
-
Pages
16
Uploaded on
22-04-2023
Written in
2022/2023

MAC3701 Assignment 2 Semester 1 - 2023 (SOLUTIONS)

Institution
Module










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Module

Document information

Uploaded on
April 22, 2023
Number of pages
16
Written in
2022/2023
Type
Other
Person
Unknown

Subjects

Content preview

,QUESTION 1

a. Calculate EDD’s budgeted break-even sales units per product type for the 2022
financial year. Ignore the implications, if any, of opening- and closing inventory.



Break-even in units = Total fixed costs/Contribution per unit

Break even units for Bolt = (17 500 000 + 25 000 000)/61454 = 6 015 742 Units

Break even units for Nerd = (17 500 000 + 25 000 000)/ 5.9308 = 7 165 980 units



CALCULATIONS

Cost per ml of water

Cost per Litter = R2

Cost per ml = R2/1000 = R0.002



Cost caffeine milligram

Cost of 100g = R162

Cost of 1g = R162/100 = R1.62

Cost of mg = R1.62/1000 = R0.00162



Cost of Taurine per mg

Cost of 100g = R175

Cost of 1g = R175/100 = R1.75



Citrus quantity for Blot

, Per 1 litter = 0.2ml

1 unit (250ml) = 0.2/4 = 0.05ml




Citrus quantity for Nerd Per 1 litter = 0.2ml 1 unit (500ml) = 0.2/2 = 0.1ml




Price of Citrus per ml



Per 20 ml = R40



Per 1 ml = R40/20 = R2




Time to manufacture Unit of Bolt 1 litter = 10 minutes 250ml = 10/4 = 2.5 Minutes




Time to manufacture Unit of Nerd 1 litter = 8 minutes 500ml = 8/4 = 2 Minutes




Labour cost in minutes



Hour rate = R30



Minute rate = R30/60 = R0.5




Machine hours per Unit of Bolt 1 Litre = 12 /60 = 0.2 Hours 250ml = 0.2/4 = 0.05 Hours




Machine hours per Unit of Nerd



1 Litre = 12 /60 = 0.2 Hours 500ml = 0.2/2 = 0.1 Hours

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
itsbesttutors Best Tutors
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
1490
Member since
2 year
Number of followers
1300
Documents
274
Last sold
1 month ago

4.0

146 reviews

5
75
4
32
3
16
2
5
1
18

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these revision notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No problem! You can straightaway pick a different document that better suits what you're after.

Pay as you like, start learning straight away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and smashed it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions