2025 Update) Questions and Verified Answers|100%
Correct| Grade A
A client with cardiogenic shock weighs 220 lb and is receiving dopamine at the rate of 3 mcg/kg/minute.
The solution strength available is dopamine 400 mg in 250 ml of D5W. The nurse should set the infusion
pump to deliver how many ml/hour? (Enter numeric value only. If rounding is required, round to the
nearest tenth.) - Correct answer-11.3
First, convert pounds to kg, 220 lb : X = 2.2 lb : 1 kg = 100 kg. Next, calculate the dosage per minute, 3
mcg/kg/min x 100 kg = 300 mcg/min. Convert mcg/min to mcg/hour, 300 mcg/min x 60 min=18,000
mcg/hour. Convert mcg/hr to mg/hour, 18,000 mcg/hr = 18.0 mg/hour. Calculate the rate, 400 mg : 250
ml = 18 mg : X ml 400X = 4500 X = 11.25 = 11.3 ml. So, 18 mg/11.3 ml should be infused at 11.3 ml/hour.
A client with hypertension who weighs 72.4 kg is receiving an infusion of nitroprusside (Nipride) 50 mg
in D5W 250 ml at 75 ml/hour. How many mcg/kg/minute is the client receiving? (Enter numeric value
only. If rounding is required, round to the nearest tenth.) - Correct answer-3.5
Calculate the mg/hour infusing, 50 mg : 250 ml = X : 75 ml 250X = 3750 and X = 15 mg/hour. Next,
convert mg/hr to mcg/hour, 15 mg/hour = 1 mg / 1000 mcg = 15,000 mcg/hour, then divide by 60 min =
250 mcg/minute. Lastly, 250 mcg/72.4 kg/min = 3.45 = 3.5 mcg/kg/minute.
A client who weighs 70 kg is receiving a dopamine solution of 800 mg/500 ml normal saline at 5
ml/hour. How many mcg/kg/minute is the client receiving? (Enter numeric value only. If rounding is
required, round to the nearest tenth.) - Correct answer-1.9
To change ml/hour to mcg/kg/minute, use the formula: desired rate (5 ml/hour) / volume available (500
ml) x dose available (800 mg) = 8 mg/hour. Next, convert milligrams/hour to mcg/kg/minute: mg (8) x
1000 / kg (70) / 60 minutes = 1.904 = 1.9 mcg/kg/minute.
, The healthcare provider orders 75 mg of meperidine IV. Give __ mL (to the
nearest tenth).
1.5
Calculate the needed dose, using the formula:
D/H × Q =X
75 mg/50 mg × 1 mL=X
X= 1.5 mL
The healthcare provider orders 25 mg of sildendafil by mouth. Give __ mL (to the
nearest tenth).
2.5
Calculate the needed dose, using the formula:DH × Q =X
25 mg/10 mg × 1 mL=X
X= 2.5 mL
The healthcare provider orders 20 mg of Depo-Medrol by intramuscular injection.
Give __ mL (to the nearest hundredth).
0.25
Calculate the needed dose:
DH × Q =X
20 mg/80 mg × 1 mL =X
X= 0.25 mL
A healthcare provider orders 375 mg of amoxicillin clavulanate by mouth. Give __
mL.
7.5
Calculate the needed dose using the ratio and proportion formula:
Known Desired
H : V =D : X
250 mg : 5 mL = 375 mg :X mL
X= 7.5 mL
A physician orders 125 mcg of a medication by mouth. Available are 0.25 mg
tablets. Give __ tablet/s (to the nearest tenth).
0.5
1. Use the dimensional analysis formula.
X = V (vehicle)/H (on hand) × C(H)/C(D) × D/1
2. Plug in the known values and calculate. Include a conversion factor to convert
micrograms to milligrams (1,000 mcg = 1 mg).
X= 1 tablet/0.25 mg× 1 mg/1,000 mcg × 125 mcg/1
X= 125 tablet/250
X=0.5 tablet