100% tevredenheidsgarantie Direct beschikbaar na je betaling Lees online óf als PDF Geen vaste maandelijkse kosten 4.2 TrustPilot
logo-home
Tentamen (uitwerkingen)

Hesi A2 Math Problems Exam 2025/2026 Questions With Completed Solutions.

Beoordeling
-
Verkocht
-
Pagina's
3
Cijfer
A+
Geüpload op
27-08-2025
Geschreven in
2025/2026

Hesi A2 Math Problems Exam 2025/2026 Questions With Completed Solutions.

Instelling
HESI Math
Vak
HESI Math








Oeps! We kunnen je document nu niet laden. Probeer het nog eens of neem contact op met support.

Geschreven voor

Instelling
HESI Math
Vak
HESI Math

Documentinformatie

Geüpload op
27 augustus 2025
Aantal pagina's
3
Geschreven in
2025/2026
Type
Tentamen (uitwerkingen)
Bevat
Vragen en antwoorden

Onderwerpen

Voorbeeld van de inhoud

Hesi A2 Math Problems

6 clients are throwing a party & each cake serves 24 servings & has a party of 70 &
3 staff. How many cakes are needed? - ANS-2 3/4 cakes
\A baker can bake 4 cakes with 10 cups of sugar. If he has a 30 cup bag that is 1/2
full, how many cakes can he bake? - ANS-6 cakes
\A bowling team consists of 34 members, and 18 are male. If 4 females leave the
team, what percent of the remaining members are male? - ANS-60%
\A class has 25 students 44% of the students are boys. How many boys are in
class? - ANS-X/25 44%/100= 11 boys
\A dice is rolled, what's the probability of an odd number? - ANS-50%. so Part=%,
whole=100,3(odd)/6sides:x/100 then crossing 6x=300 then x=300:6=50%
\A dice is rolled. What is the probability of getting 5? - ANS-16.6%. so 1/6=x/100,
x=100:6=16.666=16.6
\A farmer has 240 acres under cultivation at the cost of $188.99 per acre. If he
averages a yield of 60 bushels per acre, what profit is expected if the price per
bushel is $5.67? - ANS-36,290.40. First figure out total cost cultivation. $189.99 per
acre x 240 acres = $45,357.60 so basically it costs the farmer $45,357.60 to
maintain 240 acres. Next, figure out how much he earns per bushel. 60 bushels per
acre x 240 acres- 14,400 bushel total. 14,400 x $5.67 (cost per bushel) = $81,648
$81,648 is how much he earns, but you have to subtract $45,357.60 because that's
how much he is losing (spending) to maintain his farm $81,648- $45,357.60 =
$36,290.40
\A female ran a 24 mile course. Her first 6 miles she ran in 1 hour. The second set of
6 miles in 1.2 hours. The third set of 6 miles in 1.5 hours. The fourth set of 6 miles in
1.6 hours. How did long did it take her to complete the course? - ANS-5.3 hours
\A library contains 67, 982 books. The children's section represents 1/3 of the total
books. Of the remaining books, 75% are fiction. How many books are in the fiction
section? - ANS-33,991
\A man is reading a thick book. If he reads two chapters a day how long it will take
him to read the book if there is 6 pages per chapter & 798 pg.? - ANS-66.5 or 66&1/2
(67 rounded)
\A marathon runner is training for his next race. On his daily run he completes 21.6
mile and burns 2,274 calories. What is his rate of calories burned per mile? -
ANS-105.28
\A mom is planning a birthday and wants each kid to have 15 balloons. The balloons
come in pack of 50, how many packs will she need for 10 kids? 3 packs - ANS-3
packs
\A mother is planning a birthday part. She will give each child 15 balloons. There are
50 balloons per packet. How many packets does the mother need if there will be 16
children? - ANS-5 packets
€12,37
Krijg toegang tot het volledige document:

100% tevredenheidsgarantie
Direct beschikbaar na je betaling
Lees online óf als PDF
Geen vaste maandelijkse kosten

Maak kennis met de verkoper
Seller avatar
LectPeter

Ook beschikbaar in voordeelbundel

Maak kennis met de verkoper

Seller avatar
LectPeter stuvia
Volgen Je moet ingelogd zijn om studenten of vakken te kunnen volgen
Verkocht
4
Lid sinds
6 maanden
Aantal volgers
0
Documenten
499
Laatst verkocht
3 weken geleden

0,0

0 beoordelingen

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Recent door jou bekeken

Waarom studenten kiezen voor Stuvia

Gemaakt door medestudenten, geverifieerd door reviews

Kwaliteit die je kunt vertrouwen: geschreven door studenten die slaagden en beoordeeld door anderen die dit document gebruikten.

Niet tevreden? Kies een ander document

Geen zorgen! Je kunt voor hetzelfde geld direct een ander document kiezen dat beter past bij wat je zoekt.

Betaal zoals je wilt, start meteen met leren

Geen abonnement, geen verplichtingen. Betaal zoals je gewend bent via iDeal of creditcard en download je PDF-document meteen.

Student with book image

“Gekocht, gedownload en geslaagd. Zo makkelijk kan het dus zijn.”

Alisha Student

Veelgestelde vragen