Nodige voorkennis:
-> toetsen en verwerkingsopdracht canvas!
Opmerking: Vak is veranderd tov. andere jaren!
Opmerking: In de samenvatting staat rood/vetgedrukt, voor komt wss op examen/zeker kennen!
INTRODUCTIE – LES 1:
SITUERING : Vooral microniveau, maar ook impact van materiele omgeving, school- werk en
dagbesteding…
Focus op microniveau met verwijzingen naar mesoniveau en macroniveau
Eerste 2 helpen ons bij handelingsplanning (wat zijn kenmerken van doelgroepen, wat zijn
hun noden… hoe kunnen we daarop inspelen?)
Klimaat: we bieden aandacht aan hun leefgebied om daar voldoende ontwikkelingskansen
te voorzien.
Wat is de probleemstelling? Hoe komen we tot een goede diagnose van de problematiek en hoe
kunnen we hen ondersteunen?
Dus methodisch informatie verzamelen/analyseren => vertalen naar een ondersteuningsvraag.
Microniveau:
-> voorkennis nodig uit BMK
1
,Mesoniveau:
- Materiële omgeving
- Digitale context
- Andere hulpverlening
- School- werk- en dagbesteding
- (para-) medische zorg
Macroniveau:
- Hulpverleningsbeleid en systeem
LEERDOELEN:
TE KENNEN:
Samenvattingen van vorige jaren zijn gedateerd!
Examen opgesteld op basis van de cursus, aangevuld met de powerpoint!!!
Bv. uitgebreide definities staan niet altijd op de ppt
Hint: Maak een woordenlijst
Niet kennen: expliciet vermeld of “nice to know”
HET EXAMEN:
NBM: NIET-BEGELEIDE MINDERJARIGEN
Lesdoelen:
2
, Cijfers (prevalenties) niet kennen, tenzij specifiek gevraagd.
Wel kennen: de conclusies die we trekken uit de cijfers
OMSCHRIJVING
Quote van een NBM:
Media… toont vaak een ander beeld van NBM, let op ervaringsdeskundigen!
Denk aan de media (VB): “Europa wordt overspoeld door vluchtelingen.”
Doel van de lessen is niet onze mening… veranderen, maar cijfers tonen. Wat zeggen
ervaringsdeskundigen? Wat is de werkelijkheid?
Wanneer migratie wordt geschetst vanuit een probleemvisie, gaan we ook op een andere manier
kijken naar begeleiding vanuit de samenleving. = Beeldvorming heeft enorme invloed!
Frames1 (zoals probleemgericht) en counterframes2 (wordt later uitgelegd)
OEFENING: Denk na over deze vragen)
Cijfers niet kennen, conclusies komen later in les aan bod.
• Hoeveel mensen wereldwijd ongeveer gedwongen op de vlucht?
117,3 miljoen ongeveer
• Hoeveel vlucht naar eigen regio of buurland en hoeveel naar het Westen?
86% vlucht binnen eigen regio – 1/7 mensen zoeken bescherming in het Westen (West-Europa, NA…)
• Hoeveel kinderen zouden er wereldwijd op de vlucht zijn?
150.000 zijn kinderen
• Iemand ervaringen? Generaties terug sprake van een NBM?
VB: Grootouders en overgrootouders van de prof – tijdens WOII gevlucht naar Frankrijk + andere grootouders
waren deel van het verzet door vluchtende mensen te vervoeren adhv. hun schip. Oorsprong (Tomboy) naam
prof: in 18de eeuw kwam een minderjarige Franse vluchteling aan in Gent, haar naam was Tomboy.
VEELGEBRUIKTE TERMINOLOGIE
De te kennen termen voor in begrippenlijst: Vetgedrukte woorden in de cursus.
Inleiding:
1. Niet begeleide minderjarige vreemdeling
2. Niet begeleide Europese minderjarigen
3. Verzoeker om internationale bescherming
1
Een "denkkader" of omlijsting. Het is een manier om een specifiek verhaal te vertellen
door middel van woorden, beelden en metaforen. Door een bepaald frame te gebruiken,
belicht je bepaalde aspecten van de werkelijkheid en verberg je andere.
2
Een alternatief denkkader dat wordt ingezet om een dominant of negatief frame te
doorbreken of te weerleggen.
3
, 4. Beschermingsplicht in België
5. Leeftijdsgrens en minderjarigheid
6. België als transitland
NBBM = Niet-begeleide buitenlandse minderjarige
AMA = Alleenstaande minderjarige asielzoeker
NBMV = Niet-begeleide minderjarige vreemdeling vluchteling
NBEM = Niet-begeleide Europese minderjarige
Doorstreept: Niet gebruiken – termen die vaak door media worden gebruikt.
Concrete terminologie en bijhorende uitleg:
NIET BEGELEID = Niet vergezeld door ouders of door wettelijke erkende voogd.
LET OP:
- NBEM (niet begeleide Europese minderjarige = kinderen of jongeren zonder ouders of
wettelijke voogd, die afkomstig zijn uit landen binnen de Europese ruimte – verschil in
juridisch statuut! Wij gaan dit niet behandelen.)
- NBMV (niet begeleide minderjarige vluchtelingen – NIET VREEMDELING!!!)
VERZOEKER OM INTERNATIONALE BESCHERMING :
= persoon die zowel minderjarig als meerderjarig kan zijn, die bescherming aanvraagt tot
internationale bescherming.
= Dient een verzoek tot erkenning in als vluchteling of subsidiaire beschermde.
Dit kan dankzij conventie van Genève na WOII die mensen op de vlucht beschermt.
Dus:
- Persoon die land van herkomst heeft verlaten
- Persoon die in België bescherming aanvraagt
- Dient verzoek in tot:
o Erkenning als vluchteling
o Erkenning als subsidiair beschermde
Tijdens de asielprocedure en tot er een beslissing is genomen over de aanvraag is de persoon de
verzoeker (asielzoeker)
Dus: Verzoeker!!! Niet asielzoeker!!!
Let op:
NBM kan ook een verzoeker zijn
Recht op opvang, onderwijs, zorg en toegewezen voogd
NBM is soms géén verzoeker (als NBM geen verzoek indient, zijn ze ook geen verzoeker)
Owv verschillende redenen (vb: NBM als persoon in transit -> wilt doorreizen naar
ander land)
4