Ann Peeters Krachtig onderwijzen beginsituatie
Leergericht onderwijsmodel – beginsituatie
1. De inleiding
Doelstellingen kies je op basis van je beginsituatie: wat de leerlingen al kennen en
kunnen bepaald de doelstelling van de volgende les.
De leerinhoud wordt ook beïnvloed door de beginsituatie en de doelstellingen: wat de
leerlingen moeten kennen hangt af van de doelstellingen die je nastreeft en wat ze reeds
kennen en kunnen.
Leerinhoud naar doelstellingen: de leerkracht kiest een bepaalde leerinhoud en deze
keuze beïnvloed dan de doelen. Deze doelen bepalen wat de leerlingen moeten kunnen.
Doelstellingen naar leerinhoud: een leerkracht kiest een bepaald doel, dit vormt dan de
basis voor een bepaalde leerinhoud.
2. De beginsituatie
Beginsituatie: het geheel van persoonlijke, sociale en situationele gegevens die in
verband met de te realiseren doelstellingen van invloed zijn of kunnen zijn op het verloop
van de resultaten van onderwijsleerprocessen.
Voorbeeldexamenvraag: je geeft een lesje kloklezen over de analoge klok en jij moet met
bepaalde vragen de beginsituatie in kaart brengen. (antwoorden staan in notities in de
pwp les 3).
Leergericht onderwijsmodel – beginsituatie
1. De inleiding
Doelstellingen kies je op basis van je beginsituatie: wat de leerlingen al kennen en
kunnen bepaald de doelstelling van de volgende les.
De leerinhoud wordt ook beïnvloed door de beginsituatie en de doelstellingen: wat de
leerlingen moeten kennen hangt af van de doelstellingen die je nastreeft en wat ze reeds
kennen en kunnen.
Leerinhoud naar doelstellingen: de leerkracht kiest een bepaalde leerinhoud en deze
keuze beïnvloed dan de doelen. Deze doelen bepalen wat de leerlingen moeten kunnen.
Doelstellingen naar leerinhoud: een leerkracht kiest een bepaald doel, dit vormt dan de
basis voor een bepaalde leerinhoud.
2. De beginsituatie
Beginsituatie: het geheel van persoonlijke, sociale en situationele gegevens die in
verband met de te realiseren doelstellingen van invloed zijn of kunnen zijn op het verloop
van de resultaten van onderwijsleerprocessen.
Voorbeeldexamenvraag: je geeft een lesje kloklezen over de analoge klok en jij moet met
bepaalde vragen de beginsituatie in kaart brengen. (antwoorden staan in notities in de
pwp les 3).