100% tevredenheidsgarantie Direct beschikbaar na je betaling Lees online óf als PDF Geen vaste maandelijkse kosten 4.2 TrustPilot
logo-home
Samenvatting

Samenvatting r.-k. godsdienst

Beoordeling
-
Verkocht
1
Pagina's
41
Geüpload op
23-05-2021
Geschreven in
2019/2020

Samenvatting voor r.-k. godsdienst 1












Oeps! We kunnen je document nu niet laden. Probeer het nog eens of neem contact op met support.

Documentinformatie

Geüpload op
23 mei 2021
Aantal pagina's
41
Geschreven in
2019/2020
Type
Samenvatting

Onderwerpen

Voorbeeld van de inhoud

R.-K. Godsdienst 1
Hoofdstuk 1: Vakdidactiek
1 Lesvoorbereiding
1.1 Een les voorbereiden en uitwerken
1.2 Lesvoorbereiding r.-k. godsdienst
1.2.1 De lesvoorbereiding is gebaseerd op doelen
Wat zijn de algemene verwachtingen?

 Doelen  ZILL
 Inleiding, midden en slot + bordschema
 Beginsituatie van de kinderen

Hoe begin je aan het voorbereiden van een les godsdienst?  Vraagt tijd!
Weet: welke handleiding de mentor gebruikt (tov, tuin van heede, Jezus leeft, land in zicht, …), wat
de mentor van jou verwacht, hoeveel leerlingen er zijn.

1.2.2 Generieke doelen in ZILL
Welke doelen worden geselecteerd? Op ontwikkeling
van persoon (hoofd hart handen) (ZILL)

• Opletten hierbij: handleidingen zijn niet
zaligmakend! Handleidingen bevatten vooral
suggesties om de verschillende leerinhouden
in lessen om te zetten. Durf van de
handleidingen los te komen om doel te
bereiken.

Doel: harmonische ontwikkeling van de persoon

• Persoonsgebonden ontwikkeling: vanuit de
basisbehoeften

Fysiek, Psychisch, Sociaal en Spiritueel

 Cultuurgebonden ontwikkeling:
ontwikkeling cultureel bewustzijn en
deelname aan maatschappij/wereld

Eerst: Wat heeft persoon nodig om te groeien?
(persoonsgebonden), daarna hoe kan deze persoon deelnemen aan maatschappij?
(cultuurgebonden)

Onder het ontwikkelveld ‘rooms-katholieke godsdienst’ zitten er vijf ontwikkelthema’s:

1. levensbeschouwelijk, religieus en/of gelovig groeien;
2. vertrouwen en wantrouwen, mogelijkheden en beperkingen;
3. verbondenheid met zichzelf, anderen, gemeenschappen, natuur en cultuur;
4. gevoeligheid voor goed en kwaad;
5. opkomen voor geloofstaal, symboliek en rituelen.

R.-K. Godsdienst 1 Pagina 1 van 41

,  Zijn belangrijke thema’s voor een les godsdienst
 In iedere godsdienstles moet je een doel hebben uit één van de 5 ontwikkelthema’s, anders
kan je niet spreken van een goede godsdienstles.

 Belangrijke verwachting vanuit de inspectie-begeleiding r.-k. godsdienst!




R.-K. Godsdienst 1 Pagina 2 van 41

,.. In In elke les moet je werken aan het persoonsgebonden, om het cultuurgebonden en Rooms-
Katholiek te maken moet je één van de laatste vier ontwikkelthema’s gebruiken. De laatste rij en het
eerste ontwikkelthema is een meerwaarde: het is aan te raden maar is niet verplicht door de
inspectie.

1.3 1.3: Een goede godsdienstles
• Eerst doelen, dan brainstormen

• Achtergrondinformatie: zoek kwaliteit!!!

• Bronnen: vermeld steeds al jouw bronnen. (handleiding, internet, boeken)

Leerinhoud

Hou rekening met:

 Jouw doelen
 Jouw kinderen: hun leefwereld, beginsituatie (taal, begrip), haalbaarheid (tijd)

Lesdoelen

Generieke doelen omgezet in concrete lesdoelen: cognitieve (hoofd), maar ook dynamisch-affectieve
(hart) en psychomotorische (handen) doelen! (zie
p. 25)

3 kenmerken van goede lesdoelen:

1. de essentie van de les: wat
moeten de lln op het einde van
de les kennen en kunnen?

2. concreet observeerbaar gedrag:
nadenken over, luisteren naar, …

3. de essentie wordt concreet
gemaakt: doel past echt bij de les



Didactisch materiaal en werkvormen

R.-K. Godsdienst 1 Pagina 3 van 41

, • Gebruik zoveel mogelijk concreet materiaal (concreet – schematisch – abstract). Echt
concreet materiaal gebruiken in de mate dat het mogelijk is.

• Zorg voor een doelgerichtheid en voor afwisseling in jouw werkvormen (hoe jonger de
kinderen, hoe meer afwisseling nodig)

Bezinning, stiltemoment, gebed bij een godsdienstles

• Onderscheid tussen een gebed en een bezinningstekst. In een gebed richt je je telkens tot
een godheid (God, Maria, …). Eventjes stilstaan bij kan met een bezinningstekst of lied.

• Bidden kan op verschillende manieren (stilte, lied, meditatie, rituelendoos, begin van de les,
anekdote, prent, klasgebedenschriftje, …)

• Bidden ≠ stiltemaker!

• Maar: wat met andersgelovigen in de klas? (meedoen, stilstaan, kiezen zelf, …)

Lesverloop

• Verkennen
• Verdiepen
• Integreren

Bordschema

• Ruggengraat van jouw les (zie les didactiek)

Ter afronding

• Het belang van een rode draad! Midden heeft te maken met inleiding, slot, …




R.-K. Godsdienst 1 Pagina 4 van 41
€6,19
Krijg toegang tot het volledige document:

100% tevredenheidsgarantie
Direct beschikbaar na je betaling
Lees online óf als PDF
Geen vaste maandelijkse kosten

Maak kennis met de verkoper
Seller avatar
ChiaraVanDaele
1,0
(1)

Maak kennis met de verkoper

Seller avatar
ChiaraVanDaele Katholieke Hogeschool VIVES
Bekijk profiel
Volgen Je moet ingelogd zijn om studenten of vakken te kunnen volgen
Verkocht
7
Lid sinds
5 jaar
Aantal volgers
3
Documenten
9
Laatst verkocht
1 jaar geleden

1,0

1 beoordelingen

5
0
4
0
3
0
2
0
1
1

Recent door jou bekeken

Waarom studenten kiezen voor Stuvia

Gemaakt door medestudenten, geverifieerd door reviews

Kwaliteit die je kunt vertrouwen: geschreven door studenten die slaagden en beoordeeld door anderen die dit document gebruikten.

Niet tevreden? Kies een ander document

Geen zorgen! Je kunt voor hetzelfde geld direct een ander document kiezen dat beter past bij wat je zoekt.

Betaal zoals je wilt, start meteen met leren

Geen abonnement, geen verplichtingen. Betaal zoals je gewend bent via Bancontact, iDeal of creditcard en download je PDF-document meteen.

Student with book image

“Gekocht, gedownload en geslaagd. Zo eenvoudig kan het zijn.”

Alisha Student

Veelgestelde vragen