100% de satisfacción garantizada Inmediatamente disponible después del pago Tanto en línea como en PDF No estas atado a nada 4.2 TrustPilot
logo-home
Otro

ACCTG 180 WEEK05 problems.xlsx Brigham Young University, Idaho

Puntuación
-
Vendido
-
Páginas
12
Subido en
18-12-2025
Escrito en
2025/2026

ACCTG 180 WEEK05 Brigham Young University, Idaho

Institución
Grado









Ups! No podemos cargar tu documento ahora. Inténtalo de nuevo o contacta con soporte.

Escuela, estudio y materia

Institución
Grado

Información del documento

Subido en
18 de diciembre de 2025
Número de páginas
12
Escrito en
2025/2026
Tipo
Otro
Personaje
Desconocido

Temas

Vista previa del contenido

With things going well at the Surf Shop Jeremy has decided to help out a friend who owns the compan
board that Jeremy sells in his shop. He has asked you to go spend sometime with Pacific Surfboards to
make some decisions about the future of their business.



Pacific Surfboards makes and sells surfboards, specifically the La Jolla Surfboard, to small surf shops along the Ca
following cost data for his current production levels. He is able to produce up to 2500 surfboards with the resour

Pacific Surfboards Cost Data
Direct Materials (per unit) $ 110
Direct Labor (per unit) $ 55
Indirect Materials (per unit) $ 11
Variable manufacturing overhead (per unit) $ 4
Fixed manufacturing overhead $ 10,000
Fixed selling & administrative expenses $ 12,500

Using the cost data from Pacific Surfboards, answer the following questions

A. If 1000 units were produced, what is the variable cost per unit?

Variable Cost per Unit, 1,000 Units
Direct Materials $ 110
Direct Labor $ 55
Indirect Materials $ 11
Variable manufacturing overhead $ 4
Variable Cost per Unit $ 180


B. If 2500 units were producted, what is the variable cost per unit?

Variable Cost per Unit, 2,500 Units
Direct Materials $ 110
Direct Labor $ 55
Indirect Materials $ 11
Variable manufacturing overhead $ 4
Variable Cost per Unit $ 180

C. Calculate the total variable costs for the manufacturing levels of 500, 750 & 1500 units

, Number of Total Variable
Variable Cost per Surfboards Cost of
Surfboard Manufactured Surfboard
$ 180 500 $ 90,000
$ 180 750 $ 135,000
$ 180 1500 $ 270,000

D. Calculate the total manufacturing overhead costs for the manufacturing levels of 800, 1600 & 2500


Number of Total
Manufacturing Surfboards Manufacturing
Overhead per Unit Manufactured Overhead
$ 4 800 $ 3,200
$ 4 1600 $ 6,400
$ 4 2500 $ 10,000




E. The fixed expenses total $22,500 per month. Regardless of whether the company produces and sells any surfb
costs. Pacific Surfboards want to figure out what his average fixed cost per surfboard is at the manufacturing lev


Number of Average Fixed
Surfboards Cost per
Monthly Fixed Costs Manufactured Surfboard
$ 22,500 500 $ 45
$ 22,500 750 $ 30
$ 22,500 1500 $ 15




The La Jolla model sells for $250 and has a per-unit variable cost of $180 associated with its productio
expenses of $22,500 per month. In August the company sold 425 of the La Jolla surfboards.


F. Calculate the contribution margin per unit for the La Jolla Surfboard

Contribution Margin Per Unit
Sales Price per Unit $ 250
Variable costs per unit $ 180
$14.49
Accede al documento completo:

100% de satisfacción garantizada
Inmediatamente disponible después del pago
Tanto en línea como en PDF
No estas atado a nada

Conoce al vendedor

Seller avatar
Los indicadores de reputación están sujetos a la cantidad de artículos vendidos por una tarifa y las reseñas que ha recibido por esos documentos. Hay tres niveles: Bronce, Plata y Oro. Cuanto mayor reputación, más podrás confiar en la calidad del trabajo del vendedor.
smartzone Liberty University
Seguir Necesitas iniciar sesión para seguir a otros usuarios o asignaturas
Vendido
3198
Miembro desde
5 año
Número de seguidores
2291
Documentos
14397
Última venta
2 días hace
AMAIZING EDUCATION WORLD

GET ALL KIND OF EXAMS ON THIS PAGE ,COMPLETE TEST BANKS,SUMMARIES,STUDY GUIDES,PROJECT PAPERS,ASSIGNMENTS,CASE STUDIES, YOU CAN ALSO COMMUNICATE WITH THE SELLER FOR ANY PRE-ORDER,ORDER AND ETC.

3.7

584 reseñas

5
260
4
93
3
103
2
29
1
99

Recientemente visto por ti

Por qué los estudiantes eligen Stuvia

Creado por compañeros estudiantes, verificado por reseñas

Calidad en la que puedes confiar: escrito por estudiantes que aprobaron y evaluado por otros que han usado estos resúmenes.

¿No estás satisfecho? Elige otro documento

¡No te preocupes! Puedes elegir directamente otro documento que se ajuste mejor a lo que buscas.

Paga como quieras, empieza a estudiar al instante

Sin suscripción, sin compromisos. Paga como estés acostumbrado con tarjeta de crédito y descarga tu documento PDF inmediatamente.

Student with book image

“Comprado, descargado y aprobado. Así de fácil puede ser.”

Alisha Student

Preguntas frecuentes