100% de satisfacción garantizada Inmediatamente disponible después del pago Tanto en línea como en PDF No estas atado a nada 4.2 TrustPilot
logo-home
Examen

Hesi A2 Math Problems Exam 2025/2026 Questions With Completed Solutions.

Puntuación
-
Vendido
-
Páginas
3
Grado
A+
Subido en
27-08-2025
Escrito en
2025/2026

Hesi A2 Math Problems Exam 2025/2026 Questions With Completed Solutions.

Institución
HESI Math
Grado
HESI Math








Ups! No podemos cargar tu documento ahora. Inténtalo de nuevo o contacta con soporte.

Escuela, estudio y materia

Institución
HESI Math
Grado
HESI Math

Información del documento

Subido en
27 de agosto de 2025
Número de páginas
3
Escrito en
2025/2026
Tipo
Examen
Contiene
Preguntas y respuestas

Temas

Vista previa del contenido

Hesi A2 Math Problems

6 clients are throwing a party & each cake serves 24 servings & has a party of 70 &
3 staff. How many cakes are needed? - ANS-2 3/4 cakes
\A baker can bake 4 cakes with 10 cups of sugar. If he has a 30 cup bag that is 1/2
full, how many cakes can he bake? - ANS-6 cakes
\A bowling team consists of 34 members, and 18 are male. If 4 females leave the
team, what percent of the remaining members are male? - ANS-60%
\A class has 25 students 44% of the students are boys. How many boys are in
class? - ANS-X/25 44%/100= 11 boys
\A dice is rolled, what's the probability of an odd number? - ANS-50%. so Part=%,
whole=100,3(odd)/6sides:x/100 then crossing 6x=300 then x=300:6=50%
\A dice is rolled. What is the probability of getting 5? - ANS-16.6%. so 1/6=x/100,
x=100:6=16.666=16.6
\A farmer has 240 acres under cultivation at the cost of $188.99 per acre. If he
averages a yield of 60 bushels per acre, what profit is expected if the price per
bushel is $5.67? - ANS-36,290.40. First figure out total cost cultivation. $189.99 per
acre x 240 acres = $45,357.60 so basically it costs the farmer $45,357.60 to
maintain 240 acres. Next, figure out how much he earns per bushel. 60 bushels per
acre x 240 acres- 14,400 bushel total. 14,400 x $5.67 (cost per bushel) = $81,648
$81,648 is how much he earns, but you have to subtract $45,357.60 because that's
how much he is losing (spending) to maintain his farm $81,648- $45,357.60 =
$36,290.40
\A female ran a 24 mile course. Her first 6 miles she ran in 1 hour. The second set of
6 miles in 1.2 hours. The third set of 6 miles in 1.5 hours. The fourth set of 6 miles in
1.6 hours. How did long did it take her to complete the course? - ANS-5.3 hours
\A library contains 67, 982 books. The children's section represents 1/3 of the total
books. Of the remaining books, 75% are fiction. How many books are in the fiction
section? - ANS-33,991
\A man is reading a thick book. If he reads two chapters a day how long it will take
him to read the book if there is 6 pages per chapter & 798 pg.? - ANS-66.5 or 66&1/2
(67 rounded)
\A marathon runner is training for his next race. On his daily run he completes 21.6
mile and burns 2,274 calories. What is his rate of calories burned per mile? -
ANS-105.28
\A mom is planning a birthday and wants each kid to have 15 balloons. The balloons
come in pack of 50, how many packs will she need for 10 kids? 3 packs - ANS-3
packs
\A mother is planning a birthday part. She will give each child 15 balloons. There are
50 balloons per packet. How many packets does the mother need if there will be 16
children? - ANS-5 packets
$13.99
Accede al documento completo:

100% de satisfacción garantizada
Inmediatamente disponible después del pago
Tanto en línea como en PDF
No estas atado a nada

Conoce al vendedor
Seller avatar
LectPeter

Documento también disponible en un lote

Conoce al vendedor

Seller avatar
LectPeter stuvia
Seguir Necesitas iniciar sesión para seguir a otros usuarios o asignaturas
Vendido
4
Miembro desde
7 meses
Número de seguidores
0
Documentos
499
Última venta
1 mes hace

0.0

0 reseñas

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Recientemente visto por ti

Por qué los estudiantes eligen Stuvia

Creado por compañeros estudiantes, verificado por reseñas

Calidad en la que puedes confiar: escrito por estudiantes que aprobaron y evaluado por otros que han usado estos resúmenes.

¿No estás satisfecho? Elige otro documento

¡No te preocupes! Puedes elegir directamente otro documento que se ajuste mejor a lo que buscas.

Paga como quieras, empieza a estudiar al instante

Sin suscripción, sin compromisos. Paga como estés acostumbrado con tarjeta de crédito y descarga tu documento PDF inmediatamente.

Student with book image

“Comprado, descargado y aprobado. Así de fácil puede ser.”

Alisha Student

Preguntas frecuentes