100% de satisfacción garantizada Inmediatamente disponible después del pago Tanto en línea como en PDF No estas atado a nada 4.2 TrustPilot
logo-home
Notas de lectura

Buy Official© Solutions Manual for CFIN, Besley,6e

Puntuación
-
Vendido
-
Páginas
71
Subido en
01-06-2024
Escrito en
2023/2024

Are you worried about solving your text exercises? are you spending endless hours figuring out how to solve your professor's hard homeworks? If so, we have the right solution for you. We introduce you the authentic solutions manual to accompany CFIN, Besley,6e. This solutions manual has been developed and revised by textbook authors. You can access your solutions manual right away after placing your order. Buy now and transform your homework approach. buy the Solutions Manual!

Mostrar más Leer menos
Institución
Grado











Ups! No podemos cargar tu documento ahora. Inténtalo de nuevo o contacta con soporte.

Libro relacionado

Escuela, estudio y materia

Institución
Grado

Información del documento

Subido en
1 de junio de 2024
Número de páginas
71
Escrito en
2023/2024
Tipo
Notas de lectura
Profesor(es)
Besley
Contiene
Todas las clases

Temas

Vista previa del contenido

Chapter 3 CFIN6


Chapter 3 Solutions


3-1 Free and efficient financial markets allocate funds more efficiently than would occur without free
financial markets. As a result, the real output of the economy is increased with such financial markets;
that is, the net cost of funds is lower and the net returns investors earn are higher than they would be
otherwise. Stated differently, the more efficient the financial system, the lower the costs of
intermediation, the lower the costs to the borrower, and, hence, the lower the prices of goods and
services to consumers.

3-2 In economically efficient markets, funds are allocated to their optimal use at the lowest costs, which
means that funds are invested in the assets that yield the highest returns and the costs associated with
investing funds are lower than they would be in markets that are less economically efficient. In markets
that are informationally efficient, the prices of investments reflect existing information and they adjust
quickly when new information enters the markets.

3-3 Even when financial markets are informationally efficient, investors can earn abnormal returns. But,
such opportunities should be random, which means trading rules that permit investors to earn abnormal
returns on a consistent basis do not exist.

3-4 No, the real value of a security is determined by the equilibrium forces of an efficient market. Assuming
that the information provided on newly issued securities is accurate, the market will establish the value
of a security regardless of the opinions rendered by the SEC, or, for that matter, opinions offered by any
advisory service or analyst.

3-5 Financial intermediaries are business organizations that receive funds in one form and repackage them
for use by those who need funds. For example, a financial intermediary might bundle the savings of
many depositors to create mortgages for borrowers. Through financial intermediation, resources are
allocated more effectively, and the real output of the economy is thereby increased.

3-6 When financial catastrophes occur, such as the near collapse of the financial markets during the 2007
through 2009 period, Congress is quick to call for greater regulation of financial institutions and markets.
As a result, generally we see more regulation of the markets immediately following financial crises. On
the other hand, when the financial markets are performing well, as they did in the 1990s, Congress
favors deregulation.

3-7 The primary change that is evident from the deregulation of the financial services industry is that the
differences that previously existed among the various financial institutions are disappearing. Now
commercial banks offer mortgage loans and thrift institutions offer commercial loans. In addition,
intermediaries now are allowed to venture into areas of business that were previously “off limits” to
them, and they can conduct business nationally rather than just in their native state. If this trend
continues, there will be fewer, but larger financial intermediaries in the United States in the future.

3-8 Even with recent deregulation, the banking industry in the United States is very heavily regulated. U.S.
banks are prohibited from many activities that banks in other countries are not, such as owning the
stocks of corporations. In addition, U.S. banks are not as free as foreign banks to conduct business
nationally—banking in the United States is still mostly fragmented from state to state because, even
though regulations have been relaxed in the past few decades, limitations on interstate banking still
exist. For these reasons, there are many more (and much smaller) banks in the United States than in
other countries.

© 2019 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in
part.

,Chapter 3 CFIN6



3-9 Net proceeds = Amount of issue x (1 – Flotation costs)
$141,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.06)
Amount of issue = $141,000,000/0.94 = $150,000,000
Number of shares = $150,000,000/$80 = 1,875,000 shares

Check:
Total amount issued = $150,000,000 = $40 x 1,875,000
Flotation costs = $150,000,000 x 0.06 = $90,000,000
Net proceeds to Express Courier = $150,000,000 - $90,000,000 = $141,000,000

3-10 Net proceeds = Amount of issue x (1 – Flotation costs)
$240,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.04)
Amount of issue = $240,000,000/0.96 = $250,000,000
Number of bonds = $150,000,000/$1,000 = 250,000 bonds

Check:
Total amount issued = $250,000,000 = $1,000 x 250,000
Flotation costs = $250,000,000 x 0.04 = $10,000,000
Net proceeds = $250,000,000 - $10,000,000 = $240,000,000

3-11 Net proceeds = Amount of issue x (1 – Flotation costs)
$115,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.08)
Amount of issue = $115,000,000/0.92 = $125,000,000
Number of shares = $125,000,000/$40 = 3,125,000 shares

Check:
Total amount issued = $125,000,000 = $40 x 3,125,000
Flotation costs = $125,000,000 x 0.08 = $10,000,000
Net proceeds = $125,000,000 - $10,000,000 = $115,000,000

3-12 Net proceeds = Amount of issue x (1 – Flotation costs)
$600,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.04)
Amount of issue = $600,000,000/0.96 = $625,000,000
Number of shares = $625,000,000/$125 = 5,000,000 shares

Check:
Total amount issued = $625,000,000 = $125 x 5,000,000
Flotation costs = $625,000,000 x 0.04 = $25,000,000
Net proceeds = $625,000,000 - $25,000,000 = $600,000,000

3-13 Net proceeds = Amount of issue x (1 – Flotation costs)
$95,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.05)
Amount of issue = $95,000,000/0.95 = $100,000,000
Number of bonds = $100,000,000/$1,000 = 100,000 bonds

If 100,000 bonds are issued:
Total amount issued = $100,000,000 = $1,000 x 100,000
Flotation costs = $100,000,000 x 0.05 = $5,000,000
Net proceeds = $100,000,000 - $5,000,000 = $95,000,000
© 2019 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in
part.

,Chapter 3 CFIN6




3-14 Net proceeds = Amount of issue x (1 – Flotation costs)
$345,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.08)
Amount of issue = $345,000,000/0.92 = $375,000,000
Number of bonds = $375,000,000/$1,000 = 375,000 bonds

If 375,000 bonds are issued:
Total amount issued = $375,000,000 = $1,000 x 375,000
Flotation costs = $375,000,000 x 0.08 = $30,000,000
Net proceeds = $375,000,000 - $30,000,000 = $345,000,000

3-15 Net proceeds = Amount of issue x (1 – Flotation costs)
$225,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.10)
Amount of issue = $225,000,000/0.90 = $250,000,000
Number of shares = $250,000,000/$160 = 1,562,500 shares

If 1,562,500 shares are issued:
Total amount issued = $250,000,000 = $160 x 1,562,500
Flotation costs = $250,000,000 x 0.10 = $25,000,000
Net proceeds = $250,000,000 - $25,000,000 = $225,000,000

3-16 Net proceeds = Amount of issue – Flotation costs
$345,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.065) – $576,000
Amount of issue = ($345,000,000 + $576,000)/0.935 = $369,600,000
Number of shares = $369,600,000/$55 = 6,720,000

If 6,720,000 shares are issued:
Total amount issued = $369,600,000 = $55 x 6,720,000
Flotation costs = ($369,600,000 x 0.065) + $576,000 = $24,600,000
Net proceeds = $369,600,000 – $24,600,000 = $345,000,000

3-17 Net proceeds = Amount of issue – Flotation costs
$84,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.03) – $487,000
Amount of issue = ($84,000,000 + $487,000)/0.97 = $87,100,000
Number of bonds = $87,100,000/$1,000 = 87,100 bonds

Check:
Total amount issued = $87,100,000 = $1,000 x 87,100
Flotation costs = ($87,100,000 x 0.03) + $487,000 = $3,100,000
Net proceeds = $87,100,000 – $3,100,000 = $84,000,000

3-18 Net proceeds = Amount of issue – Flotation costs)
$360,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.04) – $288,000
Amount of issue = ($360,000,000 + $288,000)/0.96 = $375,300,000
Number of shares = $375,300,000/$60 = 6,255,000 shares




© 2019 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in
part.

, Chapter 3 CFIN6


If 6,255,000 shares are issued:
Total amount issued = $375,300,000 = $60 x 6,255,000
Flotation costs = $375,300,000 x 0.04 = $15,012,000
Other costs = $288,000
Net proceeds = $375,300,000 – ($15,012,000 + $288,000) = $360,000,000

3-19 Net proceeds = Amount of issue – Flotation costs
$175,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.025) – $500,000
Amount of issue = ($175,000,000 + $500,000)/0.975 = $180,000,000
Number of bonds = $180,000,000/$1,000 = 180,000 bonds

If 180,000 bonds are issued at $1,000each:
Total amount issued = $180,000,000 = $1,000 x 180,000
Flotation costs = ($180,000,000 x 0.025) + $500,000 = $5,000,000
Net proceeds = $180,000,000 – $5,000,000 = $175,000,000

3-20 Net proceeds = Amount of issue – Flotation costs
$192,000,000 = Amount of issue x (1 – 0.08) – $280,000
Amount of issue = ($192,000,000 + $280,000)/0.92 = $209,000,000
Number of shares = $209,000,000/$25 = 8,360,000

If 8,360,000 shares are issued:
Total amount issued = $209,000,000 = $25 x 8,360,000
Flotation costs = ($209,000,000 x 0.08) + $280,000 = $17,000,000
Net proceeds = $209,000,000 – $17,000,000 = $192,000,000




© 2019 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in
part.
$36.99
Accede al documento completo:

100% de satisfacción garantizada
Inmediatamente disponible después del pago
Tanto en línea como en PDF
No estas atado a nada

Conoce al vendedor

Seller avatar
Los indicadores de reputación están sujetos a la cantidad de artículos vendidos por una tarifa y las reseñas que ha recibido por esos documentos. Hay tres niveles: Bronce, Plata y Oro. Cuanto mayor reputación, más podrás confiar en la calidad del trabajo del vendedor.
TestBank4Textbooks Harvard Law School
Seguir Necesitas iniciar sesión para seguir a otros usuarios o asignaturas
Vendido
199
Miembro desde
1 año
Número de seguidores
25
Documentos
2972
Última venta
3 días hace
Practice tests and quizzes

You can find bunch of tests, quizzes, and practice exams for a lot of college-level textbooks and classes. We cover colleges in the U.S. , Canada and worldwide.

4.1

34 reseñas

5
22
4
2
3
4
2
2
1
4

Recientemente visto por ti

Por qué los estudiantes eligen Stuvia

Creado por compañeros estudiantes, verificado por reseñas

Calidad en la que puedes confiar: escrito por estudiantes que aprobaron y evaluado por otros que han usado estos resúmenes.

¿No estás satisfecho? Elige otro documento

¡No te preocupes! Puedes elegir directamente otro documento que se ajuste mejor a lo que buscas.

Paga como quieras, empieza a estudiar al instante

Sin suscripción, sin compromisos. Paga como estés acostumbrado con tarjeta de crédito y descarga tu documento PDF inmediatamente.

Student with book image

“Comprado, descargado y aprobado. Así de fácil puede ser.”

Alisha Student

Preguntas frecuentes