100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Summary

Summary Manufacturing - Grade 12 IEB Accounting

Rating
3,0
(2)
Sold
1
Pages
11
Uploaded on
06-02-2021
Written in
2020/2021

Covers the various sections relating to Manufacturing, as per the IEB Accounting SAG. Includes notes from the textbook, as well as additional class, video and research information. Applicable to all IEB Grade 12s. Written by a 90% < student.

Show more Read less
Institution
12









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Document information

Summarized whole book?
No
Which chapters are summarized?
Manufacturing
Uploaded on
February 6, 2021
Number of pages
11
Written in
2020/2021
Type
Summary

Content preview

Manufacturing or Cost accounting
Costing concepts
1. Direct or raw materials cost
1. The materials that go into the final product.
1. Example: Wood
2. Direct labour cost
2. The labour costs of those workers directly involved in the manufacturing of goods.
2. Example: Workers who cut the wood
3. Prime cost
3. Costs that are directly involved in the production of finished goods.
3. Direct material + Direct labour
4. Indirect material cost
4. The materials that do not form part of the finished product, but are still necessary in the
4. production process.
4. Example: Cleaning materials
5. Indirect labour cost
5. The workers that are not directly involved in the production process
5. Example: Factory manger
6. Factory overheads
6. All costs that are incurred in order to run the factory.
6. Includes indirect materials and indirect labour costs.
6. Example: Electricity, rent, depreciation
7. Fixed costs
7. These costs remain constant within a period of time irrespective of the amount of good
7. produced.
7. Example: Rent
8. Variable costs
8. These costs vary in direct proportion to the amount of goods produced.
8. Example: Direct materials
9. Total cost of production
9. = Raw materials + Direct labour + Factory overheads
10. Unit cost
10. The cost of one item.
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝑐𝑜𝑠𝑡 𝑜𝑓 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑐𝑡𝑖𝑜𝑛
10. = 𝑁𝑢𝑚𝑏𝑒𝑟 𝑜𝑓 𝑢𝑛𝑖𝑡𝑠 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑐𝑒𝑑

11. Mark up
11. The profit the business adds to the cost.
12. Selling price
12. = Cost price + Mark up

, Breakeven point
The number of items that need to be sold so that neither a profit or loss is achieved
𝑓𝑖𝑥𝑒𝑑 𝑐𝑜𝑠𝑡𝑠
=
𝑆𝑃 𝑝𝑒𝑟 𝑢𝑛𝑖𝑡 − 𝑉𝐶 𝑝𝑒𝑟 𝑢𝑛𝑖𝑡

Contribution per unit
= Selling price per unit – Variable cost per unit

Example:
Selling price Variable cost Contribution Fixed cost Breakeven
per item per item per item point
24 16 8 160 20
40 25 15 750 50
80 54 26 624 24
80 68 12 144 12


Productivity
= The ratio between a certain amount of output and a certain amount of input
Number of products produced : Number of hours worked

The higher the productivity the better.
The workers are therefore producing more with the same input.
Increasing productivity of people, results in higher profits.

Reviews from verified buyers

Showing all 2 reviews
4 year ago

4 year ago

Spelling and unwilling to fix it before final exams in November to where I do not need the notes for afterwards.

3,0

2 reviews

5
1
4
0
3
0
2
0
1
1
Trustworthy reviews on Stuvia

All reviews are made by real Stuvia users after verified purchases.

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
KirstenBarbour Glenwood House College
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
630
Member since
5 year
Number of followers
311
Documents
177
Last sold
1 month ago

3,2

288 reviews

5
115
4
34
3
39
2
2
1
98

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can immediately select a different document that better matches what you need.

Pay how you prefer, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card or EFT and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions