BSN HESI 215 DOSAGE CALCULATION EXAM NEWEST 2025/2026
ACTUAL EXAM WITH COMPLETE QUESTIONS AND CORRECT
DETAILED ANSWERS (100% VERIFIED ANSWERS) |ALREADY
GRADED A+| ||PROFESSOR VERIFIED||
Solumedrol 1.5 mg/kg is ordered for a child weighing 74.8 lb.
Solumedrol is available as 125 mg / 2mL. How many mL must the
nurse administer? - ANSWER-Weight in Kg * Dosage Per Kg = Y
(Required Dosage)
Convert 74.8 lb to kg. lb → kg ( ÷ by 2.2 )
74.8 lb ÷ 2.2 = 34 kg
34 kg * 1.5 mg/kg = 51 mg
This is now an ordinary Mass/Liquid For Liquid Question. 51 mg is
ordered and the medication is available as 125 mg / 2 mL
51/125*2=0.82 ml
Give an order in quantity of mass per time, determine the
necessary IV flow rate in mL/hr based on the given mass per
volume. - ANSWER-ordered per hour/have*flow rate =mL/hr
,2|Page
Give patient 500 mg of dopamine in 250 mL of D5W to infuse at
20 mg/hr. Calculate the flow rate in mL/hr. - ANSWER-
20/500*250=10mL/hr
Aggrastat at 12.5 mg in 250 mL is prescribed to beinfused at a
rate of 6 mcg/kg/hr in a patient who weighs 100 kg. At what flow
rate in mL/hr will you set the pump? - ANSWER-The first step is
to convert the order per time to the amount required for this
particular patient. This is a Dosage By Weight Question. 100 kg is
the weight in kg and 6 mcg/kg/hr is a dosage in terms of kg.
Weight in Kg * Dosage Per Kg = Y (Required Dosage)
100 kg * 6 mcg/kg/hr = 600 mcg/hr
Convert 600 mcg/hr to mg/hr. mcg → mg → g → kg ( ÷ by 1,000 )
600 ÷ 1,000 = 0.6 mg/hr
0.6/12.5*250=12 ml/hr
A male client receives a prescription for ondansetron
hydrochloride (Zofran) 4 mg IV to prevent postoperative nausea
,3|Page
after an inguinal hernia repair. The medication is available in 2
mg/ml. How many ml should the nurse administer? (Enter
numeric value only.)
Use ratio and proportion, 4 mg : X ml = 2 mg : 1 ml 2X = 4 X = 2 -
ANSWER-Use ratio and proportion, 4 mg : X ml = 2 mg : 1 ml 2X
=4X=2
The nurse is preparing to administer Hepatitis B Vaccine,
Recombinant (Energix-B) 5 mcg IM to a school-aged child. The
vaccine is labeled, 10 mcg/ml. How many ml should the nurse
administer? (Enter numeric value only. If rounding is required,
round to the nearest tenth). - ANSWER-Use ratio and proportion,
5 mcg : X ml :: 10 mcg : 1ml 10X = 5 X = 0.5 ml
At the end of the shift, the nurse is recording the fluid balance for
a client receiving a continuous gastrostomy tube (GT) feeding.
Based on the client's records, how many ml should the nurse
record for the total fluid balance (intake - output) for the shift that
started at 0700 and ended at 1900? (Enter numeric value only.)
(Click on each image asset for additional information.) -
ANSWER-695
, 4|Page
The tube feeding is administered at 75 ml/hour for 11 hours (0700
- 1800) and then turned off for one hour because the residual is
greater than 200 ml. 11 hours x 75 ml/hr = 825 ml. Three doses of
20 ml of medication are administered, with 10 ml of water used to
flush the GT before and after each dose. 20 ml x 3 doses = 60 ml;
10 ml (flush) x 2 x 3 doses = 60 ml; so 825 ml + 60 ml + 60 ml =
945 ml. 250 ml of residual is removed and not replaced. 945 ml -
250 ml = 695 ml total fluid balance (Intake - output).
A 180-pound adult male is admitted to the Emergency Center
after receiving thermal burns to 60 percent of his body. Using the
Parkland formula of 4 ml/kg/24 hours, the client should receive
how many ml of fluid during the first 24 hours? (Enter the numeric
value only. If rounding is required, round to the nearest whole
number.) - ANSWER-19632
Using the Parkland formula, the client's fluid requirements for the
first 24 hours after injury: 4 ml lactated Ringer's solution x Body
weight (in kilograms) x Percent burn. Convert 180 pounds to kg =
.2 = 81.8 kg 4 ml x 81.8 kg x 60 = 19632 ml over the first
24 hours.