Garantie de satisfaction à 100% Disponible immédiatement après paiement En ligne et en PDF Tu n'es attaché à rien 4.2 TrustPilot
logo-home
Notes de cours

Lesnotities 'onderzoeksmethoden voor historici'

Note
-
Vendu
-
Pages
35
Publié le
25-11-2025
Écrit en
2024/2025

Dit zijn alle notities die ik maakte tijdens de lessen 'onderzoeksmethoden voor historici'












Oups ! Impossible de charger votre document. Réessayez ou contactez le support.

Infos sur le Document

Publié le
25 novembre 2025
Nombre de pages
35
Écrit en
2024/2025
Type
Notes de cours
Professeur(s)
Dennis de vriese
Contient
Toutes les classes

Aperçu du contenu

Onderzoeksmethoden voor historici
Les 1: inleiding

1. Doelstellingen van het vak

• Centrale vraag: hoe doen historici aan onderzoek?
• Voor ons: hoe moeten studenten aan historisch onderzoek doen?
• Op basis van historisch bronnenmateriaal kan je veel historische methodes toepassen om
iets te leren over wat er gebeurd is
• Historisch onderzoek over de les:
o Studentenaantallen onderzoeken per les
o Correlatie aanwezigheid studenten per les en belangrijke les
o Heatmap maken: waar staat de leerkracht het meest in het lokaal
• Wij moeten nadenken welke soort vragen er beantwoord kunnen worden met bepaalde
methodes. Waarom kiezen we voor methode A en niet voor methode B → omdat we met
methode A meer en beter de historische vraag kunnen beantwoorden
• In dit vak: hoe gaan we een antwoord formuleren op de onderzoeksvraag op basis van
het bronnenmateriaal? → expliciet maken van de methode!
• Ideaal onderzoeksproces:




• Belangrijkste doelen van dit vak:
o Hoe herken je een historische methode?
o Wat is het verband met de bronnen, de concepten, het theoretisch kader, de
onderzoeksresultaten etc.
o Hoe zijn bepaalde historische methoden ontstaan?
o Wat zijn de voor- en nadelen van een specifieke methode?
o Hoe kies je een historische methode?
o Hoe beschrijf je een historische methode?




Pagina 1 van 35

,2. Werkvormen en schema

• Les 1: lesinfo

• Les 2: leren lezen als geschiedkundige, de kijk op het verleden

• Les 3-6: vier klassieke hoorcolleges – introductie historische methode

• Les 7-10: vier interviews met onderzoekers over een historische methode

• Les 11: bespreking opdracht



3. Evaluatie en opdrachten (opname vanaf minuut 20)

Opdracht 1 (10% eindresultaat)

Invulblad met verschillende onderdelen van onderzoek in:

Patricia Van den Eeckhout, ‘Krotten als Metafoor voor een Verrotte Maatschappij. Les Taudis
(1929) van Léon Degrelle’, Bijdragen tot de Eigentijdse Geschiedenis, no 23, 2011, pp. 95-121.

Deadline 19 februari 2025 voor iedereen



Opdracht 2 (30% eindresultaat)

SWOT-analyses met onderzoeksvraag van artikelen Deadlines: 25/3, 1/4, 22/4 en 6/5 (= dinsdag
voor de les)



Opdracht 3 (60% eindresultaat)

Essay over de methode in drie wetenschappelijke artikelen Deadline: 2 juni 2025




Pagina 2 van 35

,Les 2: leren lezen als historici

1. Waarom lezen als geschiedkundige?
• Verschil tussen primaire bronnen en secundaire literatuur:
o Primaire bronnen: historische teksten die we willen bestuderen → hierin zoeken
we antwoorden op historische vragen
o Secundaire literatuur: andere wetenschappers wiens inzichten we kunnen
gebruiken, zij hebben ook primaire bronnen gebruikt
• Wat haal je uit secundaire literatuur:
o Feiten: inspiratie voor benaderingen
o Benaderingen
o Interpretatie
o Analyse
o Argumenten
o → komt in elke historische tekst aan bod (impliciet → wij zullen dit expliciet
maken)
• De feiten en documentatie kunnen hetzelfde blijven, maar de analyse en interpretatie
kan grondig verschillen en evolueren doorheen de tijd.
• Geschiedschrijving is probleemgericht, en afhankelijk van de vragen die geschiedkundigen
stellen.
o Voorbeelden: klimaat, terrorisme
• Dus daarom moeten we de specifieke vragen in een historische studie detecteren.
• Geschiedenis bestuderen is niet alleen de studie van het verleden zelf, maar evengoed de
studie van de interpretatie van het verleden.
• Maar!!!
o Niet alle interpretaties zijn evenwaardig.
o Het is even essentieel om de antwoorden op de vragen te detecteren en te
evalueren.
o Bronnen en methode zijn van centraal belang om interpretatie en analyse te
staven met feiten.
• Doel: de interpretatie en de conclusie van de auteur begrijpen
• Essentieel: onderscheid begrijpen tussen het onderwerp, het thema, de feiten, de these,
de interpretatie, de analyse en achterhalen/evalueren waarop die interpretatie gebaseerd
is




Pagina 3 van 35

, 2. Informatie opdelven
• Stappenplan:
o 1) titel en abstract lezen
▪ Kruipt veel tijd in titel schrijven
▪ Over de titel is nagedacht
▪ Abstract: hyper-samenvatting
o 2) Onderwerp en these onderscheiden
▪ Moet ik het volledige artikel lezen?
▪ Kan ik enkel de inleiding, abstract en conclusie lezen om te weten of dit artikel
relevant is?
o 3) Structuur bekijken en eventueel aanduiden
▪ Tussentitels lezen: kan je voor jezelf zeggen welke stukken er voor jou
relevant zijn op basis van tussentitels
▪ Met de inleiding, conclusie en structuur heb je een redelijk goed zicht op de
tekst en of de tekst jou kan helpen
o 4) Inleiding en conclusie diagonaal lezen
▪ Inleiding: opzet van het artikel, aangeven welke bijdrage de auteur zal geven,
welke bronnen die gelezen heeft
▪ Conclusie: terugkoppeling naar de onderzoeksvraag die normaal in de
inleiding geschreven is en dat antwoord wordt meer in detail besproken
o 5) Dan pas volledig lezen
• Belangrijk: doelgericht lezen!!




Pagina 4 van 35
€7,16
Accéder à l'intégralité du document:

Garantie de satisfaction à 100%
Disponible immédiatement après paiement
En ligne et en PDF
Tu n'es attaché à rien

Faites connaissance avec le vendeur
Seller avatar
mariedesmet

Document également disponible en groupe

Thumbnail
Package deal
Geschiedenis - bachelorvakken
-
4 2025
€ 34,64 Plus d'infos

Faites connaissance avec le vendeur

Seller avatar
mariedesmet Vrije Universiteit Brussel
Voir profil
S'abonner Vous devez être connecté afin de suivre les étudiants ou les cours
Vendu
Nouveau sur Stuvia
Membre depuis
1 mois
Nombre de followers
0
Documents
4
Dernière vente
-

0,0

0 revues

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Pourquoi les étudiants choisissent Stuvia

Créé par d'autres étudiants, vérifié par les avis

Une qualité sur laquelle compter : rédigé par des étudiants qui ont réussi et évalué par d'autres qui ont utilisé ce document.

Le document ne convient pas ? Choisis un autre document

Aucun souci ! Tu peux sélectionner directement un autre document qui correspond mieux à ce que tu cherches.

Paye comme tu veux, apprends aussitôt

Aucun abonnement, aucun engagement. Paye selon tes habitudes par carte de crédit et télécharge ton document PDF instantanément.

Student with book image

“Acheté, téléchargé et réussi. C'est aussi simple que ça.”

Alisha Student

Foire aux questions