myAdmin Unisa Library
costs R300 to produce and is sold for R600.
it are the equations for total revenue, total cost and profit function?
TR = 600g; TC = 300g; profit = 300q N
N
+ 60000
+ 60000; TC = 600g; profit = —300g
= 300q
e given options Is correct.
, myAdmin Unisa Library
Lighting Warehouse produces q solar lamps at a fixed cost of R30 000 per week. Each
lamp costs R200 to produce and is sold for R500.
Quiz navigation
Calculate the break-even quantity per week.
—
2
Nl
1
CE—
10
b 43
30000
300
None of the given options is corr
, d quiz/mempt.php?anempt:28741620&cmid=1070109
D-d\board[‘ || myadmin || Unisa Library
t toy Company knows from r;a‘ngxpéhé‘nb'e thatif it charges P rand per teddy
r, the number sold per week will be teady bears, where
P =30 — 0,001z.
Select
The costto produce x teddy bears per week is given by C = 6000 + 10z rand.
y.
the mathematics equations for the revenue and profit functions of the compan
costs R300 to produce and is sold for R600.
it are the equations for total revenue, total cost and profit function?
TR = 600g; TC = 300g; profit = 300q N
N
+ 60000
+ 60000; TC = 600g; profit = —300g
= 300q
e given options Is correct.
, myAdmin Unisa Library
Lighting Warehouse produces q solar lamps at a fixed cost of R30 000 per week. Each
lamp costs R200 to produce and is sold for R500.
Quiz navigation
Calculate the break-even quantity per week.
—
2
Nl
1
CE—
10
b 43
30000
300
None of the given options is corr
, d quiz/mempt.php?anempt:28741620&cmid=1070109
D-d\board[‘ || myadmin || Unisa Library
t toy Company knows from r;a‘ngxpéhé‘nb'e thatif it charges P rand per teddy
r, the number sold per week will be teady bears, where
P =30 — 0,001z.
Select
The costto produce x teddy bears per week is given by C = 6000 + 10z rand.
y.
the mathematics equations for the revenue and profit functions of the compan