100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

MIP1501 Assignment 3 (100% Complete Answers) 2025 (178273) - DUE 30 July 2025

Rating
-
Sold
-
Pages
22
Grade
A+
Uploaded on
05-07-2025
Written in
2024/2025

MIP1501 Assignment 3 2025 (178273) - DUE 30 July 2025; 100 % TRUSTED workings, Expert Solved, Explanations and Solutions. For assistance call or W.h.a.t.s.a.p.p us on ...(.+.2.5.4.7.7.9.5.4.0.1.3.2)........... Mathematics for Intermediate Phase teachers I - MIP1501 Question 1 (31) 1.1. 1.2. 1.3. A tractor travels 90 kilometers on 18 liters of fuel. How much fuel will it need to travel 130 kilometers? Round off your answer to 2 decimal places. 7 kg of tomatoes cost R 56,63. How much are you going to pay for 10 kg of tomatoes? (3) (3) If 30 men can build a wall of a shopping centre in 20 days, how long will it take 25 men to build the exact same wall? (4) 1.4. John is the catering manager at a lodge. He usually uses the following meat ration in a week when he has 6 guests staying at the lodge: Type of meat Price Amount for guests per week Rump steak R 75 per 500 g 1 kg 6 Mince R 84 per kg 2 kg Chicken R 19 per 200 g 1,5 kg Fillet steak R 55 per 250 g 2,5 kg 1.4.1. How much does the Chicken cost per kg? 1.4.2. How much will 2,5 kg fillet steak cost? (2) (2) 1.4.3. During December, the camp is fully booked, and John is expecting 18 guests for three weeks. Calculate how many kilograms John will need of each type of meat for his guests. (4) 1.4.4. Determine the total amount he will spend when buying the

Show more Read less









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Document information

Uploaded on
July 5, 2025
Number of pages
22
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Content preview

MIP1501
ASSIGNMENT 3 2025

UNIQUE NO. 178273
DUE DATE: 30 JULY 2025

,Mathematics For Intermediate Phase Teachers I

Question 1

1.1 A tractor travels 90 kilometers on 18 liters of fuel. How much fuel will it need to
travel 130 kilometers?
Solution:
Fuel per km = 18 ℓ / 90 km = 0.2 ℓ/km
Fuel for 130 km = 130 km x 0.2 ℓ/km = 26.00 ℓ
Answer: 26.00 ℓ

1.2 7 kg of tomatoes cost R56.63. How much for 10 kg?
Cost per kg = R56. = R8.09
Cost for 10 kg = 10 x 8.09 = R80.90
Answer: R80.90

1.3 30 men build a wall in 20 days. How long for 25 men?
Total man-days = 30 x 20 = 600
600 man-days / 25 men = 24 days
Answer: 24 days

1.4

1.4.1 Chicken cost per kg:
200 g = R19 → 1000 g (1 kg) = 19 x (1000/200) = R95.00
Answer: R95.00

1.4.2 Fillet steak cost for 2.5 kg:
250 g = R55 → 1 kg = R55 x 4 = R220
Cost = 2.5 x 220 = R550.00
Answer: R550.00

1.4.3 Quantities needed for 18 guests for 3 weeks:
Multiply by 3 (weeks) and 3 (since 18 is 3x6):

,  Rump steak: 1 kg x 3 x 3 = 9 kg
 Mince: 2 kg x 3 x 3 = 18 kg
 Chicken: 1.5 kg x 3 x 3 = 13.5 kg
 Fillet steak: 2.5 kg x 3 x 3 = 22.5 kg

1.4.4 Total amount for meat:

 Rump steak: 500 g = R75 → 1 kg = R150 → 9 kg = R1350
 Mince: R84 x 18 = R1512
 Chicken: R95 x 13.5 = R1282.50
 Fillet steak: R220 x 22.5 = R4950
Total: R1350 + R1512 + R1282.50 + R4950 = R9094.50

1.5

1.5.1 Area = 12 m x 6 m = 72 m².
Rate = 4 m²/hour.
Time = = 18 hours
Explanation for learner: First multiply to get total area (length x width), then divide the
total area by how much is cleaned per hour.

1.5.2 Two workers: 4 + 4 = 8 m²/hour
Time = = 9 hours
Explanation for learner: Since two people are working, we add their rates together.
Then divide the total area by their combined rate.




Question 2

2.1 Activity using Map of Africa: Provide learners with a political map of Africa. Ask
them:

 Count the number of countries in each region.

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
LIBRARYpro University of South Africa (Unisa)
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
10518
Member since
2 year
Number of followers
4904
Documents
4814
Last sold
1 week ago
LIBRARY

On this page, you find all documents, Package Deals, and Flashcards offered by seller LIBRARYpro (LIBRARY). Knowledge is Power. #You already got my attention!

3,7

1457 reviews

5
683
4
235
3
243
2
78
1
218

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can immediately select a different document that better matches what you need.

Pay how you prefer, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card or EFT and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions