100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Other

BT 244 Week 7 Homework

Rating
-
Sold
-
Pages
3
Uploaded on
25-03-2025
Written in
2022/2023

This document contains week 7 homework for BT 244 with the answers too. It's all Yours!!

Institution
Course








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Course

Document information

Uploaded on
March 25, 2025
Number of pages
3
Written in
2022/2023
Type
Other
Person
Unknown

Subjects

Content preview

STEVENS INSTITUTE OF TECHNOLOGY
SCHOOL OF BUSINESS
BT 244-A: MICROECONOMICS HOMEWORK
(The Rational Consumer)


Please answer all the question below. You must show your calculations in detail to get full credit. All
graphs and tables should be self-explanatory and labeled properly. You are free to discuss with your
peers but you must submit your own work with your own words. Remember, no late submissions will be
accepted.
“Learn economics not just for a better grade, but also for a better living…”




1) Please complete the TU, MU and MU/P columns on the following table.

Tacos—$3 Total Utility (TU) Marginal Utility (MU) (Marginal Utility)/Price (MU/P)
each
1 taco ? 90 ?
2 tacos 160 ? ?
3 tacos 177 ? ?
Flan — Total Utility (TU) Marginal Utility (MU) (Marginal Utility)/Price (MU/P)
$2 each
1 flan 50 ? ?
2 flans ? 8 ?
3 flans 60 ? ?
Coke— Total Utility (TU) Marginal Utility (MU) (Marginal Utility)/Price (MU/P)
$1 each
1 Coke 35 ? ?
2 Cokes ? ? 17
3 Cokes 62 ? ?
*Mexican dessert



2) Bruno can spend his income on two different goods: smoothies and energy bars. For each of the following three
situations, decide if the given consumption bundle is within Bruno’s consumption possibilities. Then decide if it
lies on the budget line or not.



a) Smoothies cost $2 each, and energy bars cost $3 each. Bruno has income of $60. He is considering a
consumption bundle containing 15 smoothies and 10 energy bars.



b) Smoothies cost $2 each, and energy bars cost $5 each. Bruno has income of $110. He is considering a
consumption bundle containing 20 smoothies and 10 energy bar.



c) Smoothies cost $3 each, and energy bars cost $10 each. Bruno has income of $50. He is considering a

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
anyiamgeorge19 Arizona State University
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
60
Member since
2 year
Number of followers
16
Documents
7001
Last sold
3 weeks ago
Scholarshub

Scholarshub – Smarter Study, Better Grades! Tired of endless searching for quality study materials? ScholarsHub got you covered! We provide top-notch summaries, study guides, class notes, essays, MCQs, case studies, and practice resources designed to help you study smarter, not harder. Whether you’re prepping for an exam, writing a paper, or simply staying ahead, our resources make learning easier and more effective. No stress, just success! A big thank you goes to the many students from institutions and universities across the U.S. who have crafted and contributed these essential study materials. Their hard work makes this store possible. If you have any concerns about how your materials are being used on ScholarsHub, please don’t hesitate to reach out—we’d be glad to discuss and resolve the matter. Enjoyed our materials? Drop a review to let us know how we’re helping you! And don’t forget to spread the word to friends, family, and classmates—because great study resources are meant to be shared. Wishing y'all success in all your academic pursuits! ✌️

Read more Read less
3,4

5 reviews

5
2
4
0
3
2
2
0
1
1

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can immediately select a different document that better matches what you need.

Pay how you prefer, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card or EFT and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions