100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

ASVAB - Arithmetic Reasoning Questions And Answers 2025/2026 Newest update already graded A+

Rating
-
Sold
-
Pages
7
Grade
A+
Uploaded on
11-02-2025
Written in
2024/2025

ASVAB - Arithmetic Reasoning Questions And Answers 2025/2026 Newest update already graded A+

Institution
Real ASVAB
Course
Real ASVAB









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Real ASVAB
Course
Real ASVAB

Document information

Uploaded on
February 11, 2025
Number of pages
7
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

ASVAB - Arithmetic Reasoning

10: A bin of bolts at the hardware store contains 7-dozen bolts when full. The stock clerk is
supposed to reorder bolts when the bin is 1⁄6 full. How many bolts are in the bin when it's
time to reorder? - ANS-A. 14 bolts
B. 1 bolt
C. 84 bolts
D. 12 bolts

(A) First find how many bolts a full bin contains: 7 ×12 = 84 bolts. Then multiply the total
number of bolts in a full bin by 1⁄6 to find how many bolts are in the bin when it's 1⁄6 full: 84⁄1
× 1⁄6 = 84⁄6 = 14 bolts.
150 centimeters is equivalent to: - ANS-A. 1 meter
B. 1 1⁄2 meters
C. 750 millimeters
D. 1 yard

(B) 100 centimeters equal 1 meter, so 150 centimeters equal 1 1⁄2 meters.
A 2-ton truck is taxed at a rate of $0.12 per pound. How much is the total tax bill? - ANS-A.
$480
B. $240
C. $120
D. $600

(A) 2 tons = 4,000 pounds. 4,000 × $0.12 = $480.00.
A bricklayer charges $8 per square foot to lay a patio. How much would it cost for the
bricklayer to lay a 12-foot-×-16-foot patio? - ANS-A. $960
B. $192
C. $224
D. $1536

(D) First determine the square footage of the patio: 12 feet × 16 feet = 192 square feet. Then
multiply this number by the cost per square foot to determine what the brick layer charges:
192 × $8 = $1,536
A carpenter needs to cut four sections, each 3-feet 8-inches long, from a piece of molding. If
the board is only sold by the foot, what's the shortest length of board she can buy? - ANS-A.
15 feet
B. 14 feet
C. 16 feet
D. 12 feet

(A) Convert the mixed number to inches. 3 feet 8 inches equals 44 inches (12 inches per
foot × 3 feet = 36 inches + 8 inches = 44 inches). 44 inches (length each section needs to
be) × 4 (number of sections needed) = 176 inches (total molding needed). To determine the

, amount of molding needed in feet, convert 176 inches into feet by dividing 176 inches by 12
inches. You get 142⁄3 feet, so the shortest board length is 15 feet.
A half-pint of cream is what part of a gallon? - ANS-A. 1⁄8
B. 1⁄4
C. 1⁄16
D. 1⁄6

(C) 8 pints make up a gallon, so a gallon contains 16 half-pints. One half-pint equals 1⁄16 of
a gallon.
A house contains one 12-foot-×-14-foot bedroom, one 12-foot-×-10-foot bedroom, and one
8-foot-×-12-foot bedroom. What's the total amount of carpeting needed to carpet all three
bedrooms? - ANS-A. 384 square yards
B. 42 2/3 square yards
C. 216 square yards
D. 88 square yards

(B) Find the area of each bedroom and add them together: 12 × 14 = 168; 12 × 10 = 120; 8
× 12 = 96. 168 + 120 + 96 = 384 square feet. Then, because 9 square feet make up a
square yard, divide the total area in square feet by 9 to determine the number of square
yards needed: 384 ÷ 9 = 42 2/3 square yards.
A student buys a science textbook for $18.00, a math textbook for $14.50, and a dictionary
for $9.95. What is the total cost of the books? - ANS-A. $27.95
B. $42.45
C. $41.95
D. $38.50

(B) Simply add the cost of all the books: $18.00 + $14.50 + $9.95 = $42.45.
A treasure map is drawn to a scale of 2 inches = 3 miles. On the map, the distance between
Point A and X-marks-the-spot is 9 1/2 inches. How many actual miles does this represent. -
ANS-A. 281/2 miles
B. 141/4 miles
C. 61/3 miles
D. 19 miles

(B) If 2 inches = 3 miles, then 1 inch equals 11⁄2 miles: 3 ÷ 2 = 1.5. Multiply 11⁄2 miles × 91⁄2
inches to determine the actual distance: 1.5 × 9.5 = 14.25 or 141⁄4 miles.
A waitress earns an average tip of 12% of the cost of the food she serves. If she serves
$375 worth of food in one evening, how much money in tips will she earn on average? -
ANS-A. $37
B. $45
C. $42
D. $420

(B) Multiply the total amount spent on food, $375, by 12% to determine the amount of tips.
$375 × 0.12 = $45.
An aircraft flies over Boondock Air Force Base at 10:20 a.m. At 10:32 a.m., the plane passes
over Sea Side Naval Air Station, 120 miles away. How fast is the aircraft traveling? - ANS-A.
400 mph
R228,22
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached


Document also available in package deal

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Purity96 Howard County Community College
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
79
Member since
2 year
Number of followers
20
Documents
1140
Last sold
2 weeks ago

Welcome to Purity96 ! The place to find the best study materials for various subjects. You can be assured that you will receive only the best which will help you to ace your exams. All the materials posted are A+ Graded. Please rate and write a review after using my materials. Your reviews will motivate me to add more materials. Thank you very much!

3,1

11 reviews

5
4
4
0
3
3
2
1
1
3

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can immediately select a different document that better matches what you need.

Pay how you prefer, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card or EFT and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions