100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

TEAS math: test 4 Exam Questions and Verified Solutions 100% Graded A+

Rating
-
Sold
-
Pages
21
Grade
A+
Uploaded on
10-01-2025
Written in
2024/2025

TEAS math exam questions TEAS math test answers verified TEAS test solutions TEAS exam graded A+ TEAS test math practice math preparation for TEAS TEAS test study guide math 100% accurate TEAS math solutions pass TEAS math exam TEAS math test prep TEAS 4 math exam help granted A+ TEAS exam TEAS test certified solutions online TEAS math questions TEAS math practice questions learn TEAS math solutions TEAS math verified answers best TEAS test math prep top TEAS math resources TEAS test graded answers TEAS 4 math review step-by-step TEAS math solutions high score TEAS math exam TEAS math section preparation TEAS exam math success certified TEAS test answers TEAS math problem solutions successful TEAS math strategies

Show more Read less
Institution
TEAS Math
Course
TEAS math










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
TEAS math
Course
TEAS math

Document information

Uploaded on
January 10, 2025
Number of pages
21
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

TEAS math: test 4 Exam Questions and Verified Solutions 100% Graded A+


1. A recipe calls for 2/9 cup of flour for every 1 2/5 cup of milk. To make a bigger
batch, the chef uses 2 cups of flour. Which of the following would be the amount of
milk needed for the bigger batch?

A. 12 1/5 cups

B. 12 3/5 cups

C. 8 1/25 cups

D. 10 3/25 cups: B. 12 3/5 cups
2. -2/3, -0.5, -1.5, -4/9
Of the number listed above, which number is the greatest?

A. -0.5

B. -4/9

C. -1.5

D. -2/3: B. -4/9
3. Soft Drinks
Orange
Two 24-packs for $10; one 24-pack for $8 Root
Beer
One 24-pack for $11 Cream
Soda
One 12-pack for $6
A consumer needs to purchase at least 50 soft drinks for a picnic. Which of the followin
combinations is the most cost-effective?



,A. 1 two-24 packs of Orange and 2 packs of Cream Soda

B. 3 one 24-pack of Orange

C. 1 packs of Root Beer and 3 packs of Cream Soda

D. 4 packs of cream Soda: A. 1 two-24 packs of Orange and 2 packs of Cream Soda






, 4. To determine the cost of a laptop, the seller considers the brand of the lap- top, the
tax rate, and the memory size. Which of the following is the dependent variable?

A. Cost of a laptop

B. Tax rate

C. Memory size

D. Brand of the laptop: A. Cost of a laptop
5. A recipe calls for 3 teaspoons of vanilla. 1 teaspoon equals approximately
4.93 mL. Which of the following is the correct amount of vanilla in mL?

A. 34.33 mL

B. 9.58 mL

C. 10.49 mL

D. 14.79 mL: D. 14.79 mL
6. Which of the following is the best estimate of the number of centimeters (cm) in 9
yards? (Note: 1 yard=3 feet; 1 foot =12 inches; 1 inch =2.54 cm)

A. 775 cm

B. 780 cm

C. 823 cm

D. 830 cm: C. 823 cm
7. The American with Disabilities Act (ADA) requires that the slope of a wheel- chair
ramp be no greater than 1:12. Which of the following is the minimum length of a ramp
needed to provide access to a door that is 1.5 feet above the sidewalk?
R318,94
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached


Document also available in package deal

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Excelsolutions Walden University
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
538
Member since
11 months
Number of followers
12
Documents
4552
Last sold
23 hours ago
EXCELSOLUTIONS

On this page you will find all documents, Package deals, Test Banks, Solution manuals, WGU, ATI, HESI, ETC........ Always leave a review after purchasing any document so as to make sure our Customers are 100% Satisfied. ALL THE BEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3,7

107 reviews

5
46
4
17
3
25
2
6
1
13

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can immediately select a different document that better matches what you need.

Pay how you prefer, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card or EFT and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions