100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Practice math problems - ASVAB - (2025) comprehensive questions and verified detailed solutions (MULTIPLE CHOICES) |complete solutions |A+ GRADED |100% CORRECT!!

Rating
-
Sold
-
Pages
20
Grade
A+
Uploaded on
23-04-2025
Written in
2024/2025

Practice math problems - ASVAB - (2025) comprehensive questions and verified detailed solutions (MULTIPLE CHOICES) |complete solutions |A+ GRADED |100% CORRECT!!

Institution
Practice Math Problems - ASVAB
Course
Practice math problems - ASVAB










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Practice math problems - ASVAB
Course
Practice math problems - ASVAB

Document information

Uploaded on
April 23, 2025
Number of pages
20
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

4/23/25, 12:23 PM Practice math problems - ASVAB - (2025) comprehensive questions and verified detailed solutions (MULTIPLE CHOICES) |c…




Practice math problems - ASVAB - (2025)
comprehensive questions and verified detailed
solutions (MULTIPLE CHOICES) |complete
solutions |A+ GRADED |100% CORRECT!!

Save




Terms in this set (58)


John bought a camera on (c) $128
sale that normally costs
$160. If the price was $160 (1-.20) = 160(.8) = 128
reduced 20% during the
sale, what was the sale
price of the camera?


(a) $120
(b) $124
(c) $128
(d) $140

A subway car passes 3 (b) 18
stations every 10 minutes.
At this rate, how many 3 stations/10 minutes = (x) stations/60 minutes
stations will it pass in one
hour? Cross multiply and solve for (x).


(a) 15 180 = 10(x) so 18 = (x)
(b) 18
(c) 20
(d) 30




https://quizlet.com/1034745213/practice-math-problems-asvab-2025-comprehensive-questions-and-verified-detailed-solutions-multiple-choices-c… 1/20

,4/23/25, 12:23 PM Practice math problems - ASVAB - (2025) comprehensive questions and verified detailed solutions (MULTIPLE CHOICES) |c…


On a certain map, 3/4 (b) 2 1/3
inch represents one mile.
What distance, in miles, is (3/4 )/1 = 7/4 inches / x number of miles
presented by 1 3/4
inches? Cross-multiply: 7/4(1) = 3/4 (x number of miles)
Multiply both sides by 4 : 7 = 3x
(a) 1 1/2 x = 7/3 = 2 1/3
(b) 2 1/3
(c) 2 1/2
(d) 5 1/4

A certain box contains (d) 45
baseballs and golf balls.
If the ratio of baseballs to Express the ratio of baseballs to golf balls as 2/3.
golf balls is 2:3 and there
are 30 baseballs in the 2/3 = 30/ (x number of golf balls)
box, how many golf balls
are in the box? cross-multiply to get 2(x) = 90, or x = 45.


(a) 18
(b) 20
(c) 36
(d) 45

Four people shared a taxi (d) $11.25
to the airport. The fare
was $36.00, and they Total cost of the taxi ride equals $36(1 + .25)= $45. If
gave the driver a tip four people split the cost equally, then each person
equal to 25% of the fare. paid $45/4, or $11.25 each.
If they equally shared the
cost of the fare and tip,
how much did each
person pay?


(a) $9.75
(b) $10.25
(c) $10.75
(d) $11.25




https://quizlet.com/1034745213/practice-math-problems-asvab-2025-comprehensive-questions-and-verified-detailed-solutions-multiple-choices-c… 2/20

, 4/23/25, 12:23 PM Practice math problems - ASVAB - (2025) comprehensive questions and verified detailed solutions (MULTIPLE CHOICES) |c…


If a car travels 1/100 of a (a) 36
kilometer each second,
how many kilometers There are 60 seconds in a minute and 60 minute in
does it travel in an hour? one hour; therefore, there are 60 x 60, or 3,600,
seconds in an hour. In one second the car travels
(a) 36 1/100 kilometers; in one hour the car will travel 3,600
(b) 60 x 1/100 or 36 kilometers.
(c) 72
(d) 100

Ms. Smith drove a total of (c) $25.00
700 miles on a business
trip. If her car averaged Find how many gallons are needed. To go 700 miles
35 miles per gallon of she will need 700/35, or 20 gallons of gasoline.
gasoline and gasoline The price of gasoline was $1.25 per gallon, so she
cost $1.25 per gallon, spent 20 x $1.25, or $25, for her trip.
what was the cost in
dollars of the gasoline
for the trip?


(a) $20.00
(b) $ 24.00
(c) $ 25.00
(d) $40.00

After eating 25% of the (d) 96
jelly beans, Brett had 72
left. How many jelly You're given the percent decrease (25%) and the
beans did Brett have new number (72), and you're asked to reconstruct
originally? the original number.
(original number)(1 - .25) = new number
(a) 90 (x)(.75) = 72
(b) 94 x = 96.
(c) 95
(d) 96




https://quizlet.com/1034745213/practice-math-problems-asvab-2025-comprehensive-questions-and-verified-detailed-solutions-multiple-choices-c… 3/20

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
CodedNurse Nightingale College
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
3795
Member since
1 year
Number of followers
20
Documents
8736
Last sold
10 hours ago
coded

"I specialize in key academic areas such as Psychology, Nursing, Human Resource Management, and Mathematics. Providing students with top-quality work is my priority, and I always uphold the highest scholarly standards. This commitment has earned me the distinction of being a Gold-Rated Tutor on Stuvia. You can trust my work to help you achieve excellent grades!"

3.4

65 reviews

5
18
4
16
3
15
2
3
1
13

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions