100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Ati Teas Math Practice Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified

Rating
-
Sold
-
Pages
19
Grade
A+
Uploaded on
11-02-2025
Written in
2024/2025

Ati Teas Math Practice Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified A restaurant serves 85 customers each day. How many customers do they serve in a week? A. 500 B. 560 C. 595 D. 620 A factory produces 1,250 toys in 5 days. How many toys does it produce per day? A. 200 B. 250 C. 275 D. 300 A gardener plants 18 flowers in each row. If there are 9 rows, how many flowers are there in total? A. 120 2 B. 162 C. 175 D. 180 A train travels 72 miles in 1.5 hours. What is its speed in miles per hour? A. 36 mph B. 48 mph C. 54 mph D. 60 mph A soccer stadium has 27 sections, and each section has 315 seats. How many seats are in the stadium? A. 7,890 B. 8,125 C. 8,505 D. 8,750 3 A water tank fills at a rate of 25 gallons per minute. How much water will it hold after 12 minutes? A. 250 gallons B. 300 gallons C. 325 gallons D. 350 gallons A teacher buys 35 boxes of crayons. Each box contains 24 crayons. How many crayons are there in total? A. 750 B. 810 C. 840 D. 900 A bakery sells 12 muffins in a pack for $9.

Show more Read less
Institution
Ati Teas Math Practice
Course
Ati Teas Math Practice










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Ati Teas Math Practice
Course
Ati Teas Math Practice

Document information

Uploaded on
February 11, 2025
Number of pages
19
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

Ati Teas Math Practice Questions and
Answers | Latest Version | 2024/2025 |
Correct & Verified
A restaurant serves 85 customers each day. How many customers do they serve in a week?

A. 500

B. 560


✔✔C. 595


D. 620




A factory produces 1,250 toys in 5 days. How many toys does it produce per day?

A. 200


✔✔B. 250


C. 275

D. 300




A gardener plants 18 flowers in each row. If there are 9 rows, how many flowers are there in

total?

A. 120


1

,✔✔B. 162


C. 175

D. 180




A train travels 72 miles in 1.5 hours. What is its speed in miles per hour?

A. 36 mph


✔✔B. 48 mph


C. 54 mph

D. 60 mph




A soccer stadium has 27 sections, and each section has 315 seats. How many seats are in the

stadium?

A. 7,890

B. 8,125


✔✔C. 8,505


D. 8,750




2

, A water tank fills at a rate of 25 gallons per minute. How much water will it hold after 12

minutes?

A. 250 gallons


✔✔B. 300 gallons


C. 325 gallons

D. 350 gallons




A teacher buys 35 boxes of crayons. Each box contains 24 crayons. How many crayons are there

in total?

A. 750

B. 810


✔✔C. 840


D. 900




A bakery sells 12 muffins in a pack for $9. How much does each muffin cost?

A. $0.50

B. $0.65


✔✔C. $0.75



3

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
SterlingScores Western Governers University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
398
Member since
1 year
Number of followers
41
Documents
11800
Last sold
2 days ago
Boost Your Brilliance: Document Spot

Welcome to my shop! My shop is your one-stop destination for unlocking your full potential. Inside, you\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'ll find a treasure collection of resources prepared to help you reach new heights. Whether you\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'re a student, professional, or lifelong learner, my collection of documents is designed to empower you on your academic journey. Each document is a key to unlocking your capabilities and achieving your goals. Step into my shop today and embark on the path to maximizing your potential!

Read more Read less
4.1

85 reviews

5
51
4
11
3
11
2
4
1
8

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions