100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Teas Test Math Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified

Rating
-
Sold
-
Pages
16
Grade
A+
Uploaded on
11-02-2025
Written in
2024/2025

Teas Test Math Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified A store sells 4 oranges for $3. How much do 16 oranges cost? A. $9 B. $12 C. $15 D. $18 A factory produces 240 boxes in 6 hours. How many boxes does it produce per hour? A. 20 B. 40 C. 60 D. 80 A car travels 300 miles on 10 gallons of gas. What is the car’s fuel efficiency? A. 30 miles per gallon B. 25 miles per gallon 2 C. 20 miles per gallon D. 15 miles per gallon If a soccer team scores 2 goals per game, how many goals will they score in 15 games? A. 20 B. 25 C. 30 D. 35 What is the value of 83? A. 64 B. 512 C. 512 D. 1,024 The price of a phone is $600, and it is on sale for 15% off. What is the discounted price? A. $500 B. $510 3 C. $510 D. $520 A rectangle has a length of 14 inches and a width of 6 inches. What is the perimeter? A. 40 inches B. 44 inches C. 48 inches D. 52 inches A runner jogs at 5 miles per hour. How far does he run in 2.5 hours? A. 10 miles B. 12.5 miles C. 12.5 miles D. 15 miles A box of chocolates contains 24 pieces. If 8 are eaten, what fraction remains? A. 1/3 B. 2/3

Show more Read less
Institution
Teas Math
Course
Teas Math










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Teas Math
Course
Teas Math

Document information

Uploaded on
February 11, 2025
Number of pages
16
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

Teas Test Math Questions and Answers |
Latest Version | 2024/2025 | Correct &
Verified
A store sells 4 oranges for $3. How much do 16 oranges cost?

A. $9


✔✔B. $12


C. $15

D. $18




A factory produces 240 boxes in 6 hours. How many boxes does it produce per hour?

A. 20


✔✔B. 40


C. 60

D. 80




A car travels 300 miles on 10 gallons of gas. What is the car’s fuel efficiency?


✔✔A. 30 miles per gallon


B. 25 miles per gallon

1

,C. 20 miles per gallon

D. 15 miles per gallon




If a soccer team scores 2 goals per game, how many goals will they score in 15 games?

A. 20

B. 25


✔✔C. 30


D. 35




What is the value of 8³?

A. 64

B. 512


✔✔C. 512


D. 1,024




The price of a phone is $600, and it is on sale for 15% off. What is the discounted price?

A. $500

B. $510


2

, ✔✔C. $510


D. $520




A rectangle has a length of 14 inches and a width of 6 inches. What is the perimeter?


✔✔A. 40 inches


B. 44 inches

C. 48 inches

D. 52 inches




A runner jogs at 5 miles per hour. How far does he run in 2.5 hours?

A. 10 miles

B. 12.5 miles


✔✔C. 12.5 miles


D. 15 miles




A box of chocolates contains 24 pieces. If 8 are eaten, what fraction remains?

A. 1/3


✔✔B. 2/3


3

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
SterlingScores Western Governers University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
398
Member since
1 year
Number of followers
41
Documents
11800
Last sold
2 days ago
Boost Your Brilliance: Document Spot

Welcome to my shop! My shop is your one-stop destination for unlocking your full potential. Inside, you\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'ll find a treasure collection of resources prepared to help you reach new heights. Whether you\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'re a student, professional, or lifelong learner, my collection of documents is designed to empower you on your academic journey. Each document is a key to unlocking your capabilities and achieving your goals. Step into my shop today and embark on the path to maximizing your potential!

Read more Read less
4.1

85 reviews

5
51
4
11
3
11
2
4
1
8

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions