OSCM 373 EXAM 1 REVIEW QUESTIONS
Amazon recently opened "Amazon Go". This is a grocery store located in Seattle,
Washington which eliminates the checkout process. Which competitive advantage is
Amazon gaining over neighboring traditional grocery stores?
Question 2 options:
Variety
Price
Response-Time
Location - Answers -Response-time
A service company processes an average of 50 customers per 8 hour work day. The
firms has 4 employees. The hourly wage is $10, the overhead is 1.2 times labor cost,
and material cost is $5 per customer. What is the company's multi-factor productivity
(customers/$)?
Question 3 options:
0.052
0.088
0.066
0.072 - Answers -0.052 (Total Output/Total Cost)
Total Labor Expense = 8 * 4 * 10 = 320
Total Overhead = 1.2 * 320 = 384
Material Cost = 5 * 50 = 250
Total Cost = 954
MFP = 50/954 = 0.052
A manager checked production records and found that a worker produced 100 units
while working 40 hours. In the previous week, the same worker produced 60 units while
working 30 hours. What is the Labor Productivity Growth (Decline)?
Question 4 options:
66.67%
33.33%
25%
50% - Answers -Labor Productivity
n1 = 100/40 = 2.5
n0 = 60/30 = 2
Growth/Decline = (n1-n0)/n0 = (2.5-2)/2 = 0.25
25%
Good Predictor variables are:
Question 5 options:
May be predicted by the variables of interest
Amazon recently opened "Amazon Go". This is a grocery store located in Seattle,
Washington which eliminates the checkout process. Which competitive advantage is
Amazon gaining over neighboring traditional grocery stores?
Question 2 options:
Variety
Price
Response-Time
Location - Answers -Response-time
A service company processes an average of 50 customers per 8 hour work day. The
firms has 4 employees. The hourly wage is $10, the overhead is 1.2 times labor cost,
and material cost is $5 per customer. What is the company's multi-factor productivity
(customers/$)?
Question 3 options:
0.052
0.088
0.066
0.072 - Answers -0.052 (Total Output/Total Cost)
Total Labor Expense = 8 * 4 * 10 = 320
Total Overhead = 1.2 * 320 = 384
Material Cost = 5 * 50 = 250
Total Cost = 954
MFP = 50/954 = 0.052
A manager checked production records and found that a worker produced 100 units
while working 40 hours. In the previous week, the same worker produced 60 units while
working 30 hours. What is the Labor Productivity Growth (Decline)?
Question 4 options:
66.67%
33.33%
25%
50% - Answers -Labor Productivity
n1 = 100/40 = 2.5
n0 = 60/30 = 2
Growth/Decline = (n1-n0)/n0 = (2.5-2)/2 = 0.25
25%
Good Predictor variables are:
Question 5 options:
May be predicted by the variables of interest