EXAM/ WGU C957 APPLIED ALGEBRA ACTUAL OA EXAM
2026/2027 COMPLETE ACCURATE EXAM REAL QUESTIONS
AND CORRECT DETAILED ANSWERS (100% CORRECT
VERIFIED SOLUTIONS) LATEST UPDATED VERSION
|GUARANTEED PASS A+
An appliance manufacturer has determined that the profit, P(x), that it
makes in manufacturing and selling x dishwashers can be determined
from the function in the graph below. How many dishwashers must the
company manufacture and sell in order to make a profit of $80,000?
Answer- 130
The profit function P(x) gives a company's total profit (in millions of
U.S. dollars) for x products produced (in thousands). The graph of P(x)
is below: At which number of products produced does the company stop
being profitable?
,Answer- About 4,500 items
A big box store found its number of customers, C, in thousands on
Saturday is predicted by the time of day in hours, t. In the graph below, t
= 0 corresponds to midnight of the current day and t = 24 corresponds to
midnight of the next day. How should the average rate of change from t
= 8 to t = 10 be interpreted?
Answer- There are, on average, 1,000 more customers per hour.
,The profit for a manufacturer of a certain product is given by the
function P(x) = –4 x 3 + 12 x 2 + 16 x, where P is the total profit (in
thousands of dollars) for x items produced (in thousands). What is the
average rate of change from x = 4 to x = 8?
Answer- Profit decreases by $288,000 per 1,000 items produced.
The graph below represents the projected year-end assets, a(t), in the
Social Security trust fund in trillions of dollars, where t represents the
number of years since 2000. In the graph, t is defined between and
including 0 to 50. At which value of t is the fund increasing the most
rapidly?
Answer- About t = 0
A local coffee shop found that its number of customers, N, can be
predicted by the time of day in hours, t. The opening time of 5:00 a.m.
, corresponds to t = 0. How should the graph be interpreted between t =
5.5 and t = 9?
Answer- Between 10:30 a.m. and 2:00 p.m., the number of customers is
increasing faster and faster and then increasing slower and slower.
The total profit, P(x), in thousands of dollars from the production of x
thousands of laptop computers is given by the graph below. For this
graph, x must be greater than or equal to 5. How many laptops must be
produced to maximize the profit?
Answer- 10,000