Unit 3 Business Economics and Economic Efficiency
PEARSON (PEARSON)
All 16 results
Sort by
2023 Alevel Edexcel advanced Economics A Paper 1(questions) used for the 2024 best study guide A+ guranteed!!
This essay uses chains of analysis and evaluation points to examine the types of efficiencies that a monopolistically competitive market structure firm may or may not possess.
-
Essay Unit 3 - Price Wars
- Essay • 2 pages • 2022
-
- £4.84
- + learn more
This essay critically examines the statement "A price war inevitably causes long term harm to consumers and the employees of firms within the industry," using chains of analysis and evaluation to determine a judgement.
This essay examines 3 points fully using chains of analysis and evaluation to discuss the extent to which price discrimination benefits producers and consumers, depending on their elasticity of demand.
This essay includes points using chains of analysis and evaluation to examine the extent to which a perfectly competitive firm is allocatively efficient, productively efficient and x efficient.
This essay uses chains of analysis and evaluation to discuss the impact of the UK supermarket buying power on their suppliers.
This summary explains how pressure groups affect the supermarkets in the UK to become more efficient.
-
Essay Unit 3 - Monopoly efficiency
- Essay • 2 pages • 2022
-
- £4.94
- + learn more
This essay includes 3 fully developed points using chains of analysis and evaluation to examines the statement "Monopolies result in a misallocation of resources compares with perfect competition and should therefore be broken up.
-
Essay Unit 3 - Economic Efficiency
- Essay • 3 pages • 2022
-
- £4.94
- + learn more
This essay includes 3 points evaluating the statement "A small firm is likely to be less efficient than a large firm". Mainly discussing the 3 types of efficiencies, allocative, productive and dynamic. A judgement is included as well.
Do you wonder why so many students wear nice clothes, have money to spare and enjoy tons of free time? Well, they sell on Stuvia! Imagine your study notes being downloaded a dozen times for £15 each. Every. Single. Day. Discover all about earning on Stuvia