100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

HESI MATH Test Questions with 100% Verified Solutions

Rating
-
Sold
-
Pages
11
Grade
A+
Uploaded on
18-02-2025
Written in
2024/2025

1 HESI MATH Test Questions with 100% Verified Solutions A Farmer has 240 acres under cultivation at the cost $188.99 per acre. If he averages a yield of 60 bushel per acre, what profit is expected if the price per bushel is $5.67 - -First figure out total cost cultivation. $189.99 per acre x 240 acres = $45,357.60 So basically it costs the farmer $45,357.60 to maintain 240 acres. Next, figure out how much he earns per bushel. 60 bushels per acre x 240 acres- 14,400 bushel total. 14,400 x $5.67 (cost per bushel) = $81,648 $81,648 is how much he earns, but you have to subtract $45,357.60 because that's how much he is losing (spending) to maintain his farm $81,648- $45,357.60 = $36,290.40 ( Rounded to the tenths) Sarah ran a 24 mile race. She ran 6 miles in 1.6 ho

Show more Read less
Institution
HESI MATH
Course
HESI MATH









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
HESI MATH
Course
HESI MATH

Document information

Uploaded on
February 18, 2025
Number of pages
11
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

1



HESI MATH Test Questions with 100%
Verified Solutions

A Farmer has 240 acres under cultivation at the cost $188.99 per acre. If he
averages a yield of 60 bushel per acre, what profit is expected if the price per
bushel is $5.67 - -First figure out total cost cultivation. $189.99 per acre
x 240 acres = $45,357.60 So basically it costs the farmer $45,357.60 to
maintain 240 acres. Next, figure out how much he earns per bushel. 60
bushels per acre x 240 acres- 14,400 bushel total. 14,400 x $5.67 (cost per
bushel) = $81,648 $81,648 is how much he earns, but you have to subtract
$45,357.60 because that's how much he is losing (spending) to maintain his
farm $81,648- $45,357.60 = $36,290.40


( Rounded to the tenths)
Sarah ran a 24 mile race. She ran 6 miles in 1.6 hours, 6 miles in 1.2 hours, 6
miles in 1.3 hours 6 miles in1.5 hours. How long did it take her to finish the
race? - -5 ½ hrs


An office worker mails 25 envelopes to customers each day. Every envelope
contains 3 reports with a paper clip contains 3 report with a paper clip on
each one. The supply of paper clip is provided in boxes of 500. How many days
will it take for the clerk to use up one box of paper clips? - -6.66 0r 7
days


Train A leaves the station at 1:45 traveling at a constant speed of 65 mph. If it
arrives at its destination at 3:15, how many miles did it travel? - -If the
train leaves at 1:45 and arrives at 3:15 it has been traveling for 1.5 hours. to
find how far it has traveled, we multiply by the speed: 1.5*65=97.5

, 2




Leslie is blowing up one of her favorite photographs to hang on her wall. If the
photo's original length and height were 8 inches and 15 inches, and the new
height is 4 feet, how many feet must the new picture be? - -2.1


If Larry can wash 50 cars in 1/2 hour, how long will it take him to wash 80 cars?
- -if it takes Larry 30 minutes (1/2 hour) to wash 50 cars, then it takes
30/50=.6 minutes per car. 80 cars will take 80*6=48minutes


A runner leaves his house at 7:45 for a morning run. If he travels at an average
speed of 6 mph and gets back home at 10:00, how many miles did he run? -
-If the runner is out from 7:45 to 10:00, he ran for 2:15.
2;15= 2.25 hours.
Since he travels at an average of 6mph, his total travel distance is 2.25*6=
13.5 miles.


If Andy runs five times as long as Jake, and Jake runs 24.5 miles each week,
how many miles does Andy run in a day? - -17.5


Two workers can finish building a play set in 18 hours. How long will it take 4
workers to build 3 play sets? - -If 2 workers can finish a play set in 18
hours, it would take half the time, or 9 hours, to finish the play set with 4
workers. It would then take 93 hours to finish building 3 play sets: 9
hours3play sets=27hours.


If Randy sells 8 times as many vacuum cleaners as Janice, and Janice sells
690 vacuum cleaners per year, on average, how many does Randy sell each
$12.49
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached

Get to know the seller
Seller avatar
BESTGRADES9
5.0
(1)

Get to know the seller

Seller avatar
BESTGRADES9 Liberty University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
7
Member since
1 year
Number of followers
0
Documents
747
Last sold
1 week ago
Bestgrades9 Exams Shop

On this page, you find all documents, package deals, and flashcards offered by seller Bestgrades9

5.0

1 reviews

5
1
4
0
3
0
2
0
1
0

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions